banner15

Putin, enerji projesiyle Türkiye'yi büyüledi

Putin'in Güney Akım'ın daha gelişmiş projesi ile Türkiye'yi cezbettiği öne sürüldü.

Putin, enerji projesiyle Türkiye'yi büyüledi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Washington'daki Jamestown Foundation'un tanınmış siyaset analisti Vladimir Socor, Rusya'nın Türkiye'ye geniş enerji işbirliği önerilerinin, Avrupa'da "siyasi etki" yapmayı ve Türkiye'yi Rusya'nın stratejik çizgisine yakınlaştırmayı amaçladığını öne sürerken "İlk bakışta cesur ve spektaküler, önceki politikalara göre yenilik gibi görünse de Moskova'nın önerileri, elde mevcut gaz ve petrol kaynakları veya finansmanla desteklenmiyor" dedi.

"Putin, Türkiye'yi Güney Akım'ın daha muhteşem bir versiyonu ile baştan çıkarttı" ifadesini de kullanan Vladimir Socor, Güney Akım için finansman bulunmasının mümkün olmadığını da savundu.

Rusya'nın Türkiye'ye yönelik geniş enerji işbirliği önerilerinin, Avrupa'da "siyasi etki" yapmaya ve Türkiye'yi Rusya'ye daha yakın bir stratejik çizgiye getirmeye yönelik olduğu öne sürüldü. ABD'deki düşünce kuruluşu Jamestown Foundation'un tanınmış siyaset analisti Vladimir Socor, "İlk bakışta cesur ve spektaküler ve önceki politikalara göre yenilik gibi görünse de Moskova'nın önerileri, elde mevcut gaz ve petrol kaynakları veya finansmanla desteklenmiyor" görüşünü dile getirirken "Putin, Türkiye'yi Güney Akım'ın daha muhteşem bir versiyonu ile baştan çıkarttı" ifadesini de kullandı.

Jamestown Foundation tarafından Vladimir Socor'un imzası ile yayımlanan "Putin, Turkiye'yi Güney Akım'ın daha muhteşem bir versiyonu ile baştan çıkarttı" başlıklı makalede Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in 6 Ağustos'taki Ankara ziyareti sırasında geniş enerji işbirliği planlarını açıkladığını belirterek, "Rus önerilerinin, her şeyden önce Avrupa'da siyasi etki, ikinci olarak da Türkiye'yi Rusya'ya daha yakın bir stratejik çizgisine çekmeye yönelik gibi göründüğü" öne sürüldü.

Putin'in önerilerinin Türkiye'nin AB'nin Nabucco projesine karşı Türkiye'nin işbirliğini sağlamayı amaçladığı savına da yer verdi.
Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 13:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat tarık
murat tarık - 10 yıl Önce

Putin'e güvenmemek mümkün değil... O Ayrı.
Biz kendimize çelme atırmassak iyi;

banner39

banner36

banner37

banner35