banner39

Putin, Erdoğan'la telefonda görüştü

Rusya'ya, Putin ile Erdoğan'ın ekonomi ve ticari konuları üzerinde bir telefon görüşmesi yaptı.

Arşiv 16.04.2010, 03:09 16.04.2010, 03:09
Putin, Erdoğan'la telefonda görüştü

Washington'daki Nükleer Güvenlik Zirvesi çerçevesinde Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le ikili bir görüşme gerçekleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le de bir telefon görüşmesi yaptı. 
 
Rusya Başbakanlığından yapılan açıklamada, Putin - Erdoğan görüşmesinde ekonomi ve ticari konuların ele alındığı kaydedildi. İki ülke diplomatları ve bakanlıklar, Mayıs başında Medvedev'in Türkiye'ye gerçekleştireceği zirveye hazırlanırken, vizelerin kaldırılması ve stratejik ortaklık yönünde anlaşmaların sağlanması bekleniyor.

Erdoğan'ın Ocak ayında gerçekleştirdiği Moskova temaslarında, iki ülke toplam ticaret hacminin beş yılda 100 milyar dolara çıkarılması hedeflenmişti. Türk tarafı otomotiv, gıda, tekstil, beyaz eşya, inşaat ve diğer sektörlerde sağlanacak yeni imkanlarla hedefin tutturulabileceğine inanıyor.

İki ülke ilişkilerinin en önemli maddelerinden biri de enerji. Mersin Akkuyu'ya inşa edilecek nükleer santral için anlaşmanın Medvedev'in ziyaretinde yapılması planlanıyor.

 Kaynak: CİHAN


 

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?