banner39

Putin: Füze kalkanına karşı misilleme yaparız

Vladimir Putin,düzenlediği basın toplantısında ABD'nin Doğu Avrupa'da füze kalkanı kurması halinde misillemede bulunacakları uyarısında bulundu.

Arşiv 27.04.2007, 17:07 27.04.2007, 17:56
Putin: Füze kalkanına karşı misilleme yaparız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne füze kalkanı unsurları yerleştirmesi halinde misilleme yapacakları uyarısında bulundu.

Putin, düzenlediği basın toplantısında, "Eğer bu tip kararlar (füze kalkanı)
hayata geçirilirse, Rusya’nın da güvenliğini güvence altına alma hakkı saklıdır" diye konuştu.

Avrupa’ya füze kalkanı unsurları yerleştirilmesi için "komik gerekçeler" ileri sürüldüğünü belirten Putin, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve diğer ülkelerden uzmanların, kendilerini korumaya çalıştıklarını söylediklerini, fakat tehdit olarak gördükleri teröristlerin, İran’ın ve Kuzey Kore’nin bu tip sistemlere (füze) sahip olmadığını çok basit malzemelerin yardımıyla gösterebileceklerini kaydetti.

Putin, şöyle devam etti: "Avrupa’da bu tip saldırgan adımlar atmayı gerektiren hangi olaylar meydana geliyor? Avrupa’ya füze kalkanı kurulması için hiçbir gerekçe görmüyoruz. Bunun için bir neden yok. Kendilerini korumaya çalıştıklarını söyledikleri İran’ın bu tip sistemlere sahip olma ümidi bile yok. Teröristler için olduğu gerekçesi de son derece komik. Onlar farklı metotlar kullanıyor.

Terörizm tehdidi çatışmayla değil, işbirliği yoluyla bertaraf edilmeli. Bu sistemler, elbette önlemini almadığımız takdirde Rusya’nın Urallar’a kadar olan sınırlarını kontrol etmek için. Elbette buna karşı önlemler alacağız." Avrupa’daki silahlanma konusunda kaygı duymamalarının mümkün olamadığını ifade eden Putin, "Taahhütlerimizi yerine getirmek için her şeyi yapıyoruz. Silahlanmayı ve Rusya’nın Avrupa bölgesindeki askeri güçlerimizi azaltıyoruz. Ancak aynı zamanda, Bulgaristan ve Romanya’da NATO’nun beşer bin kişilik iki yeni üs kurmayı ve Polonya ile Çek Cumhuriyeti’nde füze savunma sistemleri kurmayı planladığını da biliyoruz" dedi.

"FÜZE KALKANI PERSHING TEHDİDİYLE AYNI"

ABD füze kalkanı unsurlarının Avrupa’ya sevk edilmesinin Avrupa güvenlik sistemini ihlal ettiğini ve iki taraflı hasarı artırdığını kaydeden Putin, şunları ifade etti:

"İki taraflı hasar tehdidi ve kaldı ki bu hasar birkaç kat daha fazla olabilir. Bu sadece bir savunma sistemi değil, aynı zamanda ABD’nin nükleer silahlanmasının da bir parçasıdır.

Tarihte ilk kez Amerikan nükleer stratejik kompleksleri Avrupa kıtasında boy gösteriyor. Bizim için bunların nakli Peshing’lerin nakliyle aynı. Tehdit kesinlikle aynı. Bu (füze kalkanı projesi)

Avrupa’daki güvenlik sistemini radikal bir şekilde değiştirecek. Biz de buna tepki göstereceğiz." ABD 1979 yılında NATO aracılığıyla Pershing-2 ve Tomahawk füzeleri yerleştirmiş, dönemin Sovyetler Birliği Pershing ve Tomahawk füzelerinin birçok Sovyet kentini yerle bir etme gücüne sahip olduğu gerekçesiyle buna sert tepki göstermişti.

SSCB ile ABD arasında 1989 yılında imzalanan yakın ve orta ölçekli füze anlaşmasıyla, bu füzelerin kaldırılması kararlaştırılmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?