Putin, gaz krizinde Bush'u suçladı

Rusya Başbakanına göre, krizin temelinde, ABD'nin siyasi bir kaos oluşturma ihtimali yatıyor.

Arşiv 26.01.2009, 12:06 26.01.2009, 13:52
Putin, gaz krizinde Bush'u suçladı

Bloomberg televizyonuna özel açıklamada bulunan Putin, ABD'nin yeni başkanı Barack Obama ile ilişkiler konusunda da 'temkinli iyimser' olduklarını söyledi.

Putin röportajında, "Ukrayna'da son dönemde neler olmuşsa bunların hepsi önceki ABD yönetiminin politikalarının açılımlarıdır." dedi. Bush yönetimi Rusya'nın şiddetli muhalefetine rağmen Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO üyesi olması konusunda ısrarcı olmuştu. Ukrayna ile stratejik ortaklık anlaşması imzalayan Bush yönetimi, Çek Cumhuriyeti ve Polonya'ya da füze savunma sistemi kurulması konusunda çalışmalarda bulunuyordu.

Ukrayna ve Rusya arasında yılbaşında yaşanan doğalgaz görüşmelerinin tıkanmasının ardından Gazprom yönetimi Kiev'i ABD'nin çaldığı müzikle dans etmekle suçlamıştı. Rusya kriz nedeni ile iki hafta boyunca Avrupa sevkiyatını gerçekleştiremezken, 20'den fazla ülke zarar gördü. Putin ve Ukrayna Başbakanı Yulia Timoşenko'nun 19 Ocak'ta anlaşma sağlamalarının ardından da doğalgaz sevkiyatı yeniden başladı. On yıl süre ile Avrupa fiyatlarında yapılan anlaşmayı ülke ekonomisi için tehdit olarak gören Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko yönetimi anlaşmanın yeniden ele alınmasını istiyor. Putin Bloomberg TV'ye yaptığı değerlendirmede Kiev'in anlaşmayı yeniden gözden geçirme talebinin Ukrayna yönetiminde oluşturulan istikrarsızlığın ispatı olduğunu belirtti. Putin Kiev'de var olan siyasi istikrarsızlığın Avrupa enerji güvenliğinin önündeki en büyük engel olarak değerlendirdi.

OBAMA KONUSUNDA TEMKİNLİ İYİMSER

Obama yönetiminin Rusya'nın karşı olduğu füze savunma sistemleri ve Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO üyelikleri konusunu yeniden değerlendirecekleri konusunda net işaretler aldıklarını ifade eden Putin, "Obama'nın yakın çevresi füze savunma sistemi ile ilgili projenin hızlı bir şekilde uygulanmasına taraf değil. Daha fazla analiz edilmesini istiyorlar. Biz de bu gelişmeyi memnuniyetle karşılıyoruz." ifadelerini kullandı.

Rusya'nın NATO'nun genişlemesi ile ilgili çalışmalar konusunda da pozitif işaretler aldıklarına işaret eden Putin, şu şekilde konuştu: "Onlar Ukrayna ve Gürcistan'ın güvenliklerini sağlama konusunda alternatif yollar bulunabileceğini, NATO'ya hemen dahil olmalarının zorunlu olmadığını düşünüyor. Biz de bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Ve uluslararası güvenliğin sağlanması için her türlü katkıyı sağlamaya hazırız.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?