Putin Güney Akım'ın temellerini attı

Avrupa'da enerji turuna çıkan Rus lider, Güney Akım için hukuki temelleri oluşturmayı başardı

Putin Güney Akım'ın temellerini attıRusya Başbakanı Vladimir Putin; Avusturya, İtalya ve Ukrayna'yı kapsayan üç günlük Avrupa enerji turunu tamamladı. Avusturya ile Güney Akım'da son anlaşma imzalayarak Nabucco'nun alternetifi olan projenin hayata geçebilmesi için hukuki alt yapıyı tamamlayan Putin, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile Güney Akım'a yeni ortak konusunda fikir birliğine vardı.

Ukrayna'da basına açıklamalarda bulunan Putin, Rus Gazprom ve İtalyan Eni şirketlerinin hisselerinin yüzde 10'arlık kısmını Fransız enerji şirketi EDF'ye devredeceklerini açıkladı. Fransız EDF'nin yüzde 20 ortak olmasının ardından yıllık 63 milyar metreküp doğalgaz sevkıyatının yapılması planlanan ve 30 milyar Euro'ya mal olacak dev projenin hayata geçirilmesi için yeni bir ivme kazanıldı.

Gazprom ve Eni şirketlerinin çalışmaları ile EDF'nin ortaklığının gerçekleşeceğini kaydeden Putin, anlaşmanın Haziran ayında St. Petersburg'da imzalanacağını söyledi. Türkiye'nin ekonomik sahası kullanılarak Bulgaristan üzerindan Avrupa'ya ulaşacak doğalgaz boru hattının 2015'de aktif hale gelmesi planlanıyor. Putin, Nabucco projesinde doğalgaz tedariki konusunda henüz bir anlaşma imzalamadığına dikkat çekerek, bu hattın uygulamaya geçmesinin anlamsız ve tehlikeli olabileciği eleştirisi getirdi.

Ukrayna ile uzun süredir devam eden enerji sorunlarını yüzde 30'luk indirim yaparak çözen Moskova, Güney Akım'ın uygulanmasının gecikebileceği yönündeki tartışmaları da kabul etmiyor. Putin, Güney Akım'da herhangi bir erteleme olmayacağının altını çizdi.

SİVASTOPOL ÜSSÜNE 40 MİLYAR DOLAR

Putin'in Kiev temaslarında gündeminde, Ukrayna'nın Sivastopol kentinde bulunan Rus deniz üssü ile ilgili imzalanan 25 yıllık anlaşma vardı. Rusya için konunun para olmadığını, Kiev'le askeri, ekonomik ve sosyal alanlarda karşılıklı güvene dayalı bir işbirliğinin kurulmasının önemli olduğunu belirtti.

Doğalgaz'da yüzde 30'luk indirimin 10 yılda 40 milyar dolara denk geldiğini hatırlatan Rusya Başbakanı, Moskova'nın üs için bu kadar para ödemiş olacağını hatırlattı. "Bu para ile birçok üs kurabiliriz" değerlendirmesinde bulunan Putin, Ukrayna parlamentosunun konuyu müzakere edecek olmasının kendisi için sürpriz olduğunu belirtti. Kiev'de bugün üsle ilgili anlaşmanın parlamentodan onaylanması bekleniyor. Eski Başbakan Yulia Timoşenko, üs anlaşmasının parlamentodan geçmemesi için yoğun çaba sarfediyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ve Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov'la görüşmesinin ardından basının sorularını cevaplayan Putin, iki ülkenin nükleer enerji alanında işbirliğini geliştirmek istediklerini söyledi. 1986 yılında dünyanın en büyük nükleer enerji kazalarından Çernobil'i yaşayan ülkede dört nükleer santral aktif olarak kullanılıyor.

Kaynak: cha

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 13:52
banner53
YORUM EKLE

banner39