banner15

Putin hükümet programını açıkladı

Devlet Başkanlığı görevinden sonra Başbakan olması beklenen Putin, "Hedefimiz enflasyonu yıl sonunda tek haneli rakamlarda tutmaktır" dedi.

Putin hükümet programını açıkladı


Rusya'nın yeni devlet başkanı Dmitri Medvedev ve selefi Vladimir Putin, Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma'ya geldi. Medvedev parlamentoda milletvekillerine yaptığı çağrıda Putin'in başbakanlığını kabul etmelerini istedi.

Putin başkanlığı döneminde ülkenin güvenliği ve güçlenmesi için ne kadar iyi çalıştığını herkesin bildiğini kaydeden Medvedev, "Ülkemizin daha ileriye götürülmesi yönünde başlatılan projelerin devamı için önemli bir görev üstleniyoruz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın ki işbirliğimiz başarının garantisi olacak. Sizlerin desteği ile büyüme ve gelişme yolundaki çabalarımız artarak devam edecek" dedi.

Ardından kürsüye gelen Putin, siyasi yapının güçlendirilmesi ve sosyal dayanışma duygusunun geliştirilmesinin önemine değindi. Başbakan adayı Putin, "Bizim için en önemli iki konu sosyal dayanışma ve siyaset mekanizmasının güçlendirilmesi. İktidarın tüm alanlarında koordineli çalışma ulusal başarı ve tüm halkımızın çıkarına olacak. Anayasal güce dayanan hükümetin güçlü bir çalışma ortaya koyacağı kesin. Bunun için Duma ile işbirliği içinde olmak zorunlu." dedi. Milletvekilleri tarafından sık sık alkışlarla kesilen Putin konuşmasında kendisinin daha önce de başbakanlık yaptığını hatırlattı.

ENFLASYON YÜZDE 9 OLACAK

Ekonomi ile ciddi bir mücadele ortaya koyacaklarını kaydeden Putin enflasyonun yıl sonunda yüzde 9'da tutulacağını taahhüt etti. Putin, "Hedefimiz enflasyonu yıl sonunda tek haneli rakamlarda tutmaktır" ifadesini kullandı.

Dünyanın en iyi vergi sistemini hazırladıklarını ifade eden Putin, "Yeni sistem ekonominin modernizasyonu ile uyumlu olacak. Yeni teknoloji, yatırımlar ve alt yapının güçlendirilmesini teşvik edecek. Vatandaşların sabit giderlerinden, sağlık ve mortgage sistemi gibi sosyal içerikli alanlardan minimum vergi almayı hedefliyoruz." dedi. Rusya'nın tarım sektöründe önemli bir noktaya geldiğine değinen Putin ülkenin birçok üründe dünyanın ikinci, üçüncü ihracatçısı konumunda olduğunu söyledi.

2010 yılına kadar sağlık alanında önemli yatırımlar hedeflediklerini kaydeden Putin, "2004 yılından bu yana 4,5 kat sağlık harcamaları arttı. 2010 yılı hedefimizde bütçede bunun 2 trilyon rubleye ulaşması." dedi.

ORDUNUN GÜÇLENMESİ BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ

2001 yılından bu yana orduya 300'den fazla yeni model silah kazandırdıklarına değinen Putin, "Ordunun güçlenmesi ve modernizasyonu birinci önceliğimiz. Halkımızın ve ülkemizin güvenliğinin garantisi olan savunmanın güçlenmesi için 2012 yılına kadar belirlenen plan uygulanacak." ifadelerini kullandı.

Duma'da yer alan dört siyasi partiden 448 milletvekili Putin'in başbakanlığının oylanmasının yapılacağı oturumda hazır bulundu. Putin'in 400'e yakın milletvekilinin oyu ile seçilmesi bekleniyor.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 12:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35