banner39

Putin, hükümetin kriz önlemlerini savundu

Putin, 90 milyar dolarlık önlem paketinin Rusya'yı krizden çıkaracağını iddia etti.

Arşiv 06.04.2009, 13:45 06.04.2009, 13:45
Putin, hükümetin kriz önlemlerini savundu

Rusya Başbakanı Putin, hükümetin küresel krize karşı aldığı önlemleri savunarak, 3 trilyon rublelik (90 milyar dolar) önlemler paketinin ülkenin bu krizden çıkmasını sağlayacağını söyledi.

Putin, Rus parlamentosunun alt Duma'da yaptığı ilk yıllık konuşmasında, "Sorunlar bizden dolayı ortaya çıkmadı. Bu konuda kimse farklı düşünmüyor. Rus ekonomisindeki durum genellikle küresel eğilimlerden farklı değil" dedi.

Özellikle 2009'un çok zorlu bir yıl olacağını ifade eden Putin, ancak bu durumu kamu binaları inşa ederek, doğum oranını artırarak, silahlı kuvvetler için konut sağlayarak, okulları bilgisayarla donatarak ve okullardaki internet erişimini artırarak dengelediklerini kaydetti.

Rusya'nın 1,7 trilyon dolarlık ekonomisi hızlı büyümenin ardından küresel ekonomik krizle birlikte küçülmeye başlamış, geçen yıl aralık ayından itibaren ülkedeki işsizlik oranı yarım milyondan fazla kişinin işini kaybetmesiyle son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, hükümeti bir kaç kez ekonomik krize karşı önlemlerde yavaş kalmakla suçlamıştı.

Bazı ekonomistler bütçede petrol fiyatının 41 dolar öngörüldüğünü ve petrol fiyatlarının 49 dolara kadar yükseldiğini, ancak buna rağmen ülke ekonomisinin yıl içinde hükümetin yüzde 2'lik beklentisinin aksine, yüzde 8 oranında küçülebileceğini belirtiyorlar.

kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?