banner15

Putin İngiliz 'Casusları' Kovuyor

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, yetkililerin halen casus oldukları iddia edilen İngiliz diplomatların durumunu görüştüklerini, ancak bu kişilerin sınırdışı edilebileceklerini söyledi.

Putin İngiliz 'Casusları' Kovuyor

Putin, basına yaptığı açıklamada, "Bu casusları göndersek de yenileri gelecek. Belki, bulmakta zorluk çekeceğimiz daha akıllı olanlarını yollarlar" diye konuştu. Putin, İtar-Tass ajansının haberine göre, ilişkileri güçleştirmek gibi bir niyeti olmadığını da vurguladı. İddialar ilk olarak haftasonunda, Rus devlet televizyonunda yayımlanan bir programda dile getirilmişti. Programda Rus istihbarat görevlileri olduğu söylenen kişiler, İngiliz casusların faaliyetlerini açığa çıkardıklarını anlatıyordu. Bu iddialara göre İngiliz ajanlar geçen yıl, içine verici konan bir taşı Moskova'daki bir caddeye yerleştirdi.

İngiliz Büyükelçiliği'nde çalışan dört diplomatın bu vericiyi kendi hesaplarına casusluk yapan bir Rus'la iletişim kurmak için kullandığı öne sürülüyor. Ajanların taş civarında ileri-geri yürüyerek, vericideki bilgileri el bilgisayarlarına aktardığı kaydediliyor. Programda söz konusu Rus vatandaşının daha sonra tutuklandığı belirtiliyor. Ülkenin iç istihbarat örgütü FSB'den yetkililer, bugün yaptıkları açıklamada İngiliz Büyükelçiliği'ndeki bir casus şebekesini ortaya çıkardıklarını doğruladı. İngiliz diplomatların Moskova'da casusluk yaptığı iddialarına Rus istihbarat örgütü FSB de katıldı.

Sivil toplum tartışması

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise haberi 'endişe ve şaşkınlıkla' izlediklerini, Rus sivil toplum örgütlerine uygunsuz ödeme yapılmasının sözkonusu olmadığını bildirdi. Bakanlığın açıklamasında "Ülkede insan hakları ve sivil toplumun gelişmesini destekleyen örgütlerin projelerine mali destek verdiğimiz bilinen bir gerçek. Bu yardımın hepsi açıkça yapılmaktadır" deniliyor. Rus devlet televizyonundaki programda, İngiliz diplomatlardan birinin ülkedeki insan hakları örgütleri ve diğer sivil toplum kuruluşlarına ödeme için izin çıkardığı öne sürülmüştü. Rus yetkililer, Batılı istihbarat örgütlerinin ülkede istikrarı bozma amacıyla sivil toplum kuruluşlarını kullandığı kuşkusunu sık sık dile getiriyor.

Kaynak: BBC

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48