banner39

banner35

Putin: Kırgızistan'daki olaylarla ilgimiz yok

Rusya Başbakanı Putin, "Kırgızistan'daki olaylarla ilgimiz yok; Bakiyev, Akayev'in hatalarını tekrarlıyor" dedi.

Arşiv 08.04.2010, 02:59 08.04.2010, 02:59
Putin: Kırgızistan'daki olaylarla ilgimiz yok

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Rusya Başbakanı Vladimir Putin Kırgızistan'da yaşanan olaylarla hiç bir ilgilerinin olmadığını söyledi. Kırgızistan'da ayaklanan muhalif liderlerin kendilerini Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in desteklediğini açıklamaları Moskova'da tepki ile karşılandı. Putin basına yaptığı açıklamada, "Ne Rusya yönetimi, ne de resmi görevlilerinin bu olaylarla hiç bir ilgisi yoktur." dedi.

Kırgızistan'ın Talas kentinde Salı günü başlayan gösteriler Başkent Bişkek'e de sıçradı. Rus basın ajanslarında yer alan bilgilere göre 47 kişi hayatını kaybederken, 400'den fazla göstericinin de yaralandığı kaydediliyor. Kırgızistan Sağlık Bakanlığı yetkilileri ölü sayısının artmasından endişe ediyor. Kırgızistan muhalefeti Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev'in ülkeyi terk ettiğini ve yeni hükümetin kurulduğunu iddia ediyor. Kırgızistan haber ajansı Kabar, Bakiyev'in ülkeyi terk etmediğini Savunma Bakanı ile birlikte ülkenin güneyinde bulunan Oş kentinde başkanlık rezidansında olduğunu duyurdu.

Putin açıklamasında, "Orada olan olaylar Kırgızistan'ın iç meselesi. Tek isteyebileceğimiz konu, yönetimden ve muhalif gruplardan sabırlı olmaları ve şiddete başvurmamaları." ifadelerini kullandı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Bakiyev'i, eski Cumhurbaşkanı Askar Akayev'in hatalarını tekrarlamakla suçlayan Putin, "Bakiyev iktidara geldiği zaman (2005 yılında Akayev'e karşı gerçekleştirilen 'Lale Devrim'inin ardından) Akayev'i kendi klanını koruma ve onlara ekonomik çıkar sağlamakla suçlamıştı. Ben de Bakiyev'in de aynı tuzağa düştüğü izlenimi oluştu." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ve ABD'nin askeri üslerinin bulunduğu Kırgızistan'da Washington yeni üs konusunda çalışmalar sürdürüyordu. Rusya ise eski Sovyet ülkelerinin oluşturduğu Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü için Bişkek'ten askeri üs talep ediyordu. Rusya Başbakanı daha önce yaptığı açıklamalarda, ekonomik krizle mücadele çerçevesinde bu ülkeye verilen 2 milyar dolarlık kredinin ilk parçasının yerine ulaşmadığı eleştirisi getirmişti.

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?