Putin, petrolle yüzünü yıkadı-FOTO

Hazar Denizi'nden çıkan ilk petrolü Rusya Başbakanı ve diğer yetkililer elleri ile alarak yüzlerine sürdü.

Putin, petrolle yüzünü yıkadı-FOTO

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Rus petrol şirketi LUKoil'e ait Hazar Denizi'nden petrol çıkarılması için kurulan dev platformu işletmeye açtı. 2009 sonunda kurulan platformun açılışı için bölgeye helikopterle gelen Rusya Başbakanı'na, yardımcısı İgor Seçin ve LUKoil Başkanı Vagit Alekperov eşlik etti.

Putin açılış için düğmeye basmasının ardından tüplere petrol dolmaya başladı. İşçilerin getirdiği ilk petrolü Rusya Başbakanı ve diğer yetkililer elleri ile alarak yüzlerine sürdü.

Hazar Denizi'nin Rusya'ya ekonomik alanında sadece petrol ve doğalgaz alanında değil, gemi üretim sanayi başta olmak üzere bir çok alanda değerlendirilmesini isteyen Putin, "LUKoil'in çevre konusunda duyarlı olduğunu biliyorum. Burada oluşturulan başarı tandardının her bölgede kullanılması gerekiyor." dedi. 

Misafir defterini imzalayan Putin, LUKoil'e başarılar diledi. LUKoil 1999-2005 döneminde yaptığı çalışmalarla Hazar Denizi'nde toplam 4,7 milyar varile ulaşan 6 ayrı petrol rezerv bölgesini işletmeye açtı.Yuri Korçagin petrol bölgesinde 1,2 milyar dolarlık yatırım yapan LUKoil yıllık 2,5 milyon ton petrol çıkarmayı hedefliyor. Bölgede 270 milyon varil petrol 63,3 milyar metreküp de doğalgaz rezervinin bulunduğu tahmin ediliyor.

 

Kaynak: Cihan

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 17:00
banner53
YORUM EKLE

banner39