banner39

Putin... Riyad'a giden ilk Rus başkan

Başta Suudi Arabistan gazateleri olmak üzere bugünkü Arap gazeteleri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suudi Arabistan ziyaretine geniş yer veriyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Putin... Riyad'a giden ilk Rus başkan

12 Şubat 2007 Pazartesi

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Putin... Riyad’a giden ilk Rus başkan

 

Başta Suudi Arabistan gazateleri olmak üzere bugünkü Arap gazeteleri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suudi Arabistan ziyaretine geniş yer veriyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi bugünkü manşet haberinde, Putin’in Riyad’ı ziyaret eden ilk Rus devlet başkanı olduğuna dikkat çekiyor ve Kral Abdullah’ın “Putin ile buluşmamız işbirliğini stratjik bakış doğrultusunda ileri taşıdı” sözünü öne çıkarıyor.

 

Haberde, Suudi Arabistan ve Rusya heyetleri arasında iki gün sürecek görüşmelerde, Irak’taki durum, Ortadoğu barışı ve İran’ın nükleer faaliyetleri başta olmak üzere bölgesel sorunların ele alınacağı bildiriliyor.

 

Haberde, Kral Abdullah’ın Rus İtar-Tass ajansına verdiği demeçte, “İki en büyük petrol üreticisi ülke olarak Suudi Arabistan ve Rusya’nın mutlaka yapması gereken, uluslararası petrol piyasasının istikrarı ve petrol rezervlerinin güvenliği için işbirliği ve koordinasyon yapmaktır” dediği kaydediliyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesi ise, Kral Abdullah’ın petrol politikalarında Rusya ile işbirliği üzerinde durduğunu ve Putin’in Suudi Arabistanlı yöneticilerle bölgesel konuları ve Körfez’in güvenliğini görüşeceğini yazıyor.

 

Suudi Arabistan El-Vatan gazetesinin konuyla ilgili haberinde, resmi görüşmelerin dün akşam başladığı ve görüşmelerin başında Kral Abdullah’ın Putin’e önemli devlet adamlarına verilen Kral Abdülaziz madalyasını taktığı bildiriliyor.

 

El-Medine gazetesinde yayınlanan bir yorumda da,  Suudi Arabistan-Rusya ilişkilerinin siyasetle başlayarak kültürel, eğitim ve ekonomik işbirliğine ulaştığı ifade ediliyor.

 

Suudi-Arabistan-Rusya ilişkilerinin kısa tarihçesinin aktarıldığı yorumda, Putin’in ziyareti sırasında iki ülke arasında bir çok anlaşmanın ve işbirliği programının imzalanacağı belirtiliyor.

 

Suudi Arabistan El-Iktisadiyye gazetesi ise bugünkü manşetinde, “Bugün.. Rusya Suudi Arabistanlılar’ın önüne ekonomi ve yatırım çantasını açıyor” diyor.

 

Ekonomi ağırlıklı gazete, en büyük petrol üreticisi iki ülkenin ikili ve bölgesel sorunların yanında, silah satışı konusunu da ele alacağını, Suudi Arabistan’ın Rusya’dan 150 “T-190” tankı ve “Mi-17” helikopterleri almasıyla ilgili sözlü anlaşmanın sağlanacağını yazıyor.

 

 

Pentagon: Irak’taki İran patlayıcıları önce Lübnan’da denendi

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi, Amerikalı yüksek rütbeli subayların dün Bağdat’ta düzenledikleri basın toplantısında, İran’ın Irak’a müdahalesinin delillerini sergilediklerini yazıyor.

 

Haberde, Amerikalı subayların basın toplantısında İran menşeyli yol kenarlarına yerleştirilen bombaları, çeşitli çapta havan toplarını, patlayıcıları ve Irak’taki şiddet olaylarına karıştığı öne sürülen İranlılara ait kimlikleri gazetecilere gösterdikleri bildiriliyor.

 

Gazete, basın mensuplarının fotoğraf çekmesine ve kayıt yapmasına izin verilmeyen basın toplantısında, adının yazılmasını istemeyen Amerikalı yüksek rütbeli bir subayın Haziran 20004’ten beri İran yapımı bombalarla 170 Amerikan askerinin öldüğünü ve 620 Amerikan askerinin yaralandığını söylediğini yazıyor.

 

“Pentagon: Irak’taki İran patlayıcıları önce Lübnan’da denendi” başlığıyla duyurulan haberde ayrıca, Washington’ın Hamaney’e bağlı milisleri Irak’a silah ve patlayıcı sokmakla suçladığı kaydediliyor.

 

 

Karikatür... Karikatür... Karikatür...

 

 

 

Bush’un Irak’tan sonra İran’a da saldırma niyetini anlatan karikatür, Katar Er-Râye gazetesinden...

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?