banner39

Putin Ukrayna'ya gaz sevkiyatının durdurulmasına onay verdi

Vladimir Putin, Gazprom'un CEO'su Aleksey Miller'in Ukrayna'ya transit gaz verme işlemlerinin kesilmesi teklifini onayladı.

Arşiv 08.01.2009, 09:27 08.01.2009, 09:27
Putin Ukrayna'ya gaz sevkiyatının durdurulmasına onay verdi

Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin, Gazprom'un CEO'su Aleksey Miller'in Ukrayna'ya transit gaz verme işlemlerinin kesilmesi teklifini onayladı. Teklifi olumlu karşılayan Putin gazın kesilme işleminin olabildiğince halka açık bir şekilde yani uluslararası gözlemciler eşliğinde yapılması gerektiğini belirtti.

Gazetecilerin kendisine, ellerinde Avrupa'ya verilen Rus gazının kesildiğini tasdik eden herhangi bir belge bulunup bulunmadığı yönündeki sorusunu cevaplayan Miller, bunun tarafsız uluslararası şirketler ve Gazprom gözlemcilerinin tuttukları belgeler arasında yer aldığını açıkladı.

7 Ocak Çarşamba günü Miller, Ukrayna'nın Avrupa'ya Rus gazının sevkini sağlayan 4 gaz borusunu kestiğini, buna rağmen Ukrayna'nın Avrupa'ya gaz transferi yapan borularına hala gaz verildiğini ifade etti. Bunun aksine Naftogaz Ukrayna enerji şirketi ise, Rusya'nın gaz sevkiyatını tamamen durdurduğunu dile getirirken, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşenko da Rusya'nın Ukrayna üzerinden Avrupa'ya olan gaz sevkiyatına derhal yeniden başlamasını istedi.

Öte yandan Rusya'nın Avrupa Birliği'ndeki daimi temsilcisi Vladimir Jikov da sorunun çözümü için AB'yi Ukrayna tarafı ile daha aktif bir şekilde çalışmaya davet etti.

Jikov'un bildirdiğine göre, daha önce Rusya, Ukrayna ve AB arasında gerçekleşmesi konuşulan üçlü zirvenin yapılması planlanmıyor.

Naftogaz Ukrayna Başkanı Oleg Dubina, 2 gün önce yaptığı açıklamada, 8 Ocak günü Rusya ile antlaşmaların yenileneceğini açıklamış, Gazprom'un CEO'su Aleksey Miller ise aynı tarihte Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Birliği parlamentosu ile görüşeceklerini bildirmişti.

Kaynak: Rusya.ru

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?