banner15

Putin ve Erdoğan'dan tarihi imzalar

Ankara'da Erdoğan, Putin ve Berlusconi'den oluşan mini zirve bitti. Türkiye ile Rusya 20 protokol birden imzaladı.

Putin ve Erdoğan'dan tarihi imzalar


 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin, iki ülke arasında ''gaz alanında işbirliği'' ve ''petrol alanında işbirliği'' protokollerini imzaladı.

Başbakanlık Yeni Bina'da düzenlenen törende Erdoğan ve Putin, Türkiye ile Rusya arasında gaz ve petrol alanlarında işbirliğini öngören protokollere imza koydular. Törene İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi de katıldı.

Törende, iki ülke arasında nükleer güç mühendisliği alanında işbirliği protokolü de Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı İgor Sechin ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından imzalandı.

Törende imzalanan ve Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında değişik alanlarda işbirliğini öngören diğer metinler ise şöyle:

- Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu 9. Dönem KEK Toplantısı Protokolü,

- Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti arasında Nükleer Enerjinin Barışçıl Amaçlarla Kullanımına İlişkin İşbirliği Anlaşması,

- Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti arasında Nükleer Kazaların Erken Bildirimi ve Nükleer Tesisler Hakkında Bilgi Değişimi Anlaşması,

- Türkiye Cumhuriyeti Türk Standartları Enstitüsü ile Rusya Federasyonu Federal Teknik Regülasyon ve Metroloji Servisi Arasında Standardizasyon ve Uygunluk Değerlendirmesi Alanlarında İşbirliğine İlişkin Memorandum,

- Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Rusya Federal Uzay Ajansı (ROSCOSMOS) Arasında Dış Uzayın Keşfi ve Barışçı Amaçlarla Kullanımı Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı,

- Eğitim, Bilim, Kültür, Gençlik ve Spor Alanlarında İşbirliği Programı (Kültürel Değişim Programı-KDP)

- Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Rusya Federasyonu Federal Bitki Karantina ve Veterinerlik Servisi Arasında İthal ve İhraç Edilen Su Ürünlerinin Gıda Güvenliği Konusunda İşbirliğine İlişkin Memorandum,

- Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Müsteşarlığı ile Rusya Federasyonu Federal Gümrük Servisi Arasında Gümrük İşlemlerine İlişkin Mutabakat Zaptı,

- Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu ile Rusya Federal Finansal Piyasalar Otoritesi Arasında Bilgi Alışverişi Hakkında Mutabakat.

TÜRKİYE'DEN GÜNEY AKIM'A VİZE

Rusya siyasi çekişme yaşadığı Ukrayna'yı by-pass etmek için, boru hattını Türkiye karasularından geçirmek istiyor. Bu amaçla Karadeniz'de fizibilite araştırması yapmak üzere bir protokol imzalandı. Güney Akım projesini, Rusya, İtalya'nın Eni şirketiyle birlikte yürütüyor. Bu nedenle protokolde İtalya Başbakanı Berlusconi'nin de imzası yer alıyor.

SAMSUN-CEYHAN'A RUSYA DA KATILDI

Enerji alanındaki ikinci protokol Çalık grubuna ait Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı'na Rusya'nın petrol vermesine ilişkin. Şu ana kadar Rusya petrol vermediği için proje hayata geçemiyordu. Bu boru hattı, boğazlardaki tankerlerle petrol geçiş trafiğini hafifleteceği için önemli.

NÜKLEER ENERJİDE İŞBİRLİĞİ

Üçüncü protokol barışçıl nükleer enerjide işbirliğini amaçlıyor. Akkuyu'daki nükleer santral ihalesine Rus-Türk ortaklığı teklif vermişti. Ancak bu şirketin teklifi, elektrik üretim maliyetini çok yüksek hesapladığı için sorun yaratmıştı. Rusya, birim fiyatla ilgili olarak HES'lerde üretilen enerji fiyatına yaklaştı ancak burada görüşmeler sürecek. İhale şartnamesine göre, devlet santrali kuracak şirketten 15 yıl elektrik alımını garanti ediyor. Üretim maliyeti yüksek olunca, tüketiciye de son derece yüksek rakamlar yansıyor.

İmza töreni sonrası Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "Değerli dostum sayın Putin, değerli dostum sayın Berlusconi, hanımefendi ve beyfendiler. Putin ve Berlusconi'yi ülkemizde ağırlamaktan gurur duyuyorum. Sayın Putin ile uzun önce başbaşa sonra heyetlerle olumlu ve verimli görüşmelerimiz oldu. 5 ay önce yaptığımız görüşmenin devamı oldu. İkili ilişkilerimizin önemli bir biçimde ilerlediğini gördük. Rusya ile karşılıklı anlayış, güven ile günden güne büyüyen ilişkilerimizin daha da güçlenmesi dış politikamızın öncelikli hedefleri arasındadır. 2000'li yılların başından beri süren temaslarımız önemli rol oynamıştır.

Ticari ve ekonomik ilişkilerimizin gelişmesine memnunuz. 2008'den beri geldiğimiz nokta 40 milyar dolardır. Rusya Türkiye'nin birinci, Türkiye ise Rusya'nın 5. ticari ortağıdır. Karşılıklı yatırımlardaki artış ve turizmde ulaşılan seviye ekonomik ilişkilerimizin gelişmesinin ifadesidir. İlişkilerimiz siyasi alanda, askeri, ekonomik ve kültürel alanda farklılık göstermeye başlamıştır. Müteahhitlerimiz tarafından Rusya'da ele alınan proje sayısı 1152'dir. Teknin problemlerimizi de ele aldık düzelttik. Dün gerçekleştirilen karma ekonomik komisyon toplantılarında da başta sayın Seçil olmak üzere tüm bürokratlarımıza, enerji bakanıma da teşekkür ediyorum.

Görüşmelerimizdeki bir diğer önemli konu enerji. Enerji konusu. Bu alandaki işbirliğimizin stratejik niteliğiyle önemi vardır. İlişkilerimizin karşılıklı anlayış ve güven temelide sürmesini diliyoruz. Bu projelerin daha da ileri götürülmesini diliyoruz. Gerek gaz, petrol ve nükleer enerji konusunda 3 ana başlıkta projelerimizi planladık. Bundan sonraki süreçte de bu adımları zenginleştireceğiz. Protokolleri imzaladık. İmzaladığımız gaz protokolü Rusya'dan doğalgaz almamıza imkan sağlayan, 2011'de bitecek olan sözleşmemizin yenilenmesidir. Enerji alanında Türkiye atom enerjisi kurumu ile RUSATOM arasında nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla ilgili, nükleer tesislerle ilgili olmakla birlikte 2 anlaşma daha imzalanmıştır."

Rusya Federasyonu Başbakanı Viladimir Putin ise şunları söyledi:

- Eski dostum Başbakan Erdoğan ile çok olumlu bir görüşmemiz oldu.

- Büyük çaplı anlaşmalara imza attık.

- Enerji alanı, özellikle güney akım, Mavi Akım 2 ve nükleer enerji çok önemli.

- Nükleer enerji konusunda ortak mutabakata varıldı.

- Tarım konusunda ortak çalışmaları ve gümrük rejimlerinin basitleştirilmesi konusunu da görüştük.

 - Biri deniz ve biri kara taşımacılık için iki yeşil koridor açılması ve bu koridordan geçiş yapacak Türk ürünleri sayısının artırılması konunda da görüş birliğine vardık.

- Aramızdaki ilişkilerin hacmine binaen düzenli hükümetler arası istişarelerin uygulamasına geçmek istiyoruz.

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Putin, Güney Akım projesine ilişkin soruya "Mevcut doğalgaz hattı Mavi Akım'daki gazın güneye doğru ihraç edilmesi konusunda anlaştık. Böylece Türkiye bu bölgede önemli bir transit devleti haline geldi. Güney Akım'ın da geçeceğini göz önünde bulundurursak Türkiye önemli transit ülke haline gelir. Elektrik enerjisi satabiliriz. Genel olarak görüştüklerimiz bunlar" cevabını verdi.

Erdoğan da "Türkiye Güney Akım'a desteğini verdi. Mavi Akım'da devam ediyoruz, Samsun-Ceyhan'da mutabıkız. Enerjide üç ana unsur var. Bunlar tedarik, transit ve tüketim olayıdır. Rusya güçlü bir tedarikçi, Türkiye transit bir ülke ve tüketici ülke olma özelliği var. Aynı zamanda tüketimde lojistik merkez olma özelliğini bu atılan adımlarla kazanmaktadır. Bölgedeki iki ülke olarak bu adımları atıyoruz."

PUTİN: GÜNEY AKIM, NABUCCO'NUN ÖNÜNÜ KESMİYOR

Nabucco projesine değinen Putin, "Nabucco ve Güney Akım arasında rekabet vardır. Ancak Güney Akım, Nabucco'nun önünü kesmiyor. Her iki proje de ileride gerçekleştirilebilir. Petrol Güney Akım'a da Nabucco'ya da yeter" dedi. Erdoğan da, Güney Akım ve Nabucco'yu çeşitlilik olarak görmek gerektiğini belirtti.

İLGİLİ HABERLER

Güney Akım Projesi nedir?

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2009, 18:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35