banner39

Putin veliahtını mı işaret etti?

Putin'in İvanov'u başbakan yardımcılığına atama kararı, Rus medyasında Putin sonrası döneme ilişkin söylentileri arttırdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Putin veliahtını mı işaret etti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanı Sergey İvanov'u başbakan birinci yardımcılığına getirerek sivil politikada daha fazla görev üstlenmesini istedi. Putin'in bu adımı, 'İvanov'u halefi olarak belirledi' yorumlarına yol açtı.

Sergey İvanov'un (54) 2001'den bu yana yürüttüğü Savunma Bakanlığı'na da Federal Vergi Servisi Başkanı Anatoly Serdyukov (45) getirildi. Serdyukov, Yukos şirketine karşı düzenlenen milyar dolarlık vergi davalarında başarılı operasyonlar gerçekleştirmişti. Putin, Sergey Narushkin'i de dış ekonomik ilişkilerden sorumlu başbakan yardımcılığına getirdi. Yeni atanan isim de Putin'in memleketi St.Petersburg'dan. Atamalar, başkanlık seçimlerine bir yıl kala Putin'in Kremlin'deki etkinliğini daha da artırma hamlesi olarak yorumlandı. Savunma bakanı olarak bir kişinin daha fazla popüler olmasının beklenmediğine değinen uzmanlar, Kremlin'in yeni başkan adayının önünü açtığını savunuyor. Uzmanlara göre İvanov'un öne çıkarılması başkanlık seçimlerinde şansını artıracak. Putin, Çeçenistan cumhurbaşkanlığı görevinden istifa eden Ali Alkanov'u ise Rusya Federasyonu Adalet Bakanlığı yardımcılığına atadı. Alkanov'un yerine Ramazan Kadirov atanırken, Çeçenistan'da yeni seçimlerin düzenlenebileceği belirtiliyor.

İvanov Putin'e çok yakın bir isim. Her ikisi de St. Petersburg kentinden, her ikisi de eski Sovyet gizli servisi KGB'de görev yapmıştı. Gözlemciler, İvanov'un savunma bakanlığından ayrılmasının cumhurbaşkanlığı heveslerinde kendisine yardımcı olacağına dikkat çekiyor. Savunma Bakanlığı, özellikle Rus ordusunun karşı karşıya kaldığı iç sorunla nedeniyle pek de sevilen bir makam değil. Son dönemde Rus ordusunda askerlerin uğradıkları şiddet ve taciz olayları ülkede büyük tepkiye hedef olmuştu.

Putin'in en güçlü haleflerinden biri olduğuna inanılan Dimitri Medvedev, başbakan birinci yardımcılığı görevini İvanov’la birlikte yürütmeye revam edecek. Ivanov, bundan böyle Medvedev ile eşit yetkilere sahip olacak. Yorumculara göre Putin bu atama kararıyla her iki kişinin de eşit derecede halefi olduğu mesajını verdi. İvanov’un Rus ordusundaki fuhuş rezaleti gibi skandal haberlerle rakipleri tarafından köşeye sıkıştırıldığı yorumları yapılıyordu. 

 

Kaynak: BBC ve Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?