Putin: Yunanistan değiliz, paramız var

Rusya Başbakanı Putin, Maliye'ye emekliler için zam emri vererek "Yunanistan değiliz, paramız var" dedi.

Arşiv 05.03.2010, 10:11 05.03.2010, 11:21
Putin: Yunanistan değiliz, paramız var

 

Rusya Başbakanı Vladimir Putin emekli maaşlarına 1 Nisan'dan itibaren yüzde 6,3 zam yapılmasını istedi. Ancak Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, bütçe açığının artmasına neden olacağı gerekçesi ile zam kararına karşı çıktı. 

Geri adım atmayan Putin de Maliye Bakanı'na "Yunanistan değiliz... Paramız var. Bunu yapmak zorundayız." karşılığını verdi.

Rusya'nın makro ekonomik dengelerinin olumlu olduğunu, Yunanistan gibi bazı ülkelerde maaşlarda artışın dondurulmasının kendileri için örnek teşkil edemeyeceğini ifade eden Rusya Başbakanı, "Paramız var. Emekli maaşlarına yapılacak zam makro ekonomik dengeleri bozmaz... Bölgelerde konut giderlerinde artış var... Sosyal yaşamın iyileştirilmesi için destek sağlamak zorundayız. Halkımıza karşı önemli bir sorumluluğumuz. Bunun için gerekli hazırlıkları bir an önce yapın." emrini verdi.

Emekli Fonu'ndaki açığın 2010 bütçesinde 170 milyar ruble (5,71 milyar dolar) olduğuna dikkat çeken Kudrin, Putin'in zam talebine sert bir şekilde karşı çıktı. Yasalara göre enflasyonun aşırı derecede artması ya da Emekli Fonu'nun kar etmesi durumunda emeklilere zam yapılabileceğini hatırlatan bakan, "Emekli Fonu'nda zarar sürekli artıyor. Ortada kar yok. Enflasyon rakamları ise 2010'da yüzde 5,6-7,5 aralığında olması bekleniyor. Bu da geçen yıla göre daha düşük bir enflasyon rakamı. Bu yüzden yasa herhangi bir artış için izin vermiyor." uyarısında bulundu.

"Paramız var. Bunu yapmak zorundayız." karşılığını veren Rusya Başbakanı, "Geçen yıl enflasyonun düşürülmesinde başarılı olduk... Bu yıl da makro ekonomik dengelerin planlandığı şekilde korumaya devam edebiliriz." dedi. Planlanan maaş zammının emekli aylıklarına bin ruble (33 dolar) olarak yansıması bekleniyor.

 

Kaynak: CHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?