Putin'den, AB'nin desteklediği Nabucco'ya ağır eleştiri

Rusya Başbakanı Putin, AB'nin gaz boru hattı Nabucco'ya sert eleştiriler yöneltti.

Putin'den, AB'nin desteklediği Nabucco'ya ağır eleştiri


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Viyana’ya yaptığı ziyaret sırasında Avrupa Birliği tarafından da desteklenen gaz boru hattı Nabucco’yu sert bir dille eleştirdi. Putin, irsaliye antlaşmaları yapılmamış bir gaz boru hattının yapılmasının mantıksız ve tehlikeli olduğunu iddia etti.

Avusturya ile Rusya arasında yapılan bir antlaşmayla Nabucco boru hattına rakip olması için South Stream (Güney Akımı) adlı boru hattının bir kısmının yapımına karar verildi. Böylece Avusturya her kiki boru hattına da ortak oldu. Avusturya Başbakanı Werner Faymann, Putin’le birlikte yaptıkları basın toplantısında, ülkesinin birkaç imkanı değerlendirdiğini ve alternatifleri birbirine karşı oynamadıklarını söyledi. Ancak Faymann, Nabucco ile gaz naklinin nasıl yapılacağını henüz tam olarak bilmediklerini belirtti.

Putin yaptığı açıklamada Avrupa’lıların gaz ihtiyaçlarını giderme konusunda bağımsız olmak istemelerini anlayamadığını belirterek Rusya’nın dünyanın en büyük gaz kaynaklarına sahip olduğunu ve Avrupa’ya yıllarca gaz verebileceğini söyledi. Nabucco’nun Güney Akıma rakip olduğunu kaydeden Putin, ancak bu projeye karşı olmadıklarını ifade etti.

Gaz boru hattı South Stream Rus gaz tekel şirketi Gazprom ile İtalyan enerji devi Eni tarafından birlikte planlandı. Boru hattı, Rusya’nın Doğu Karadeniz’deki Beregowaja şehrinden başlayarak Karadeniz’den Bulgaristan’a, buradan da bir koldan Macaristan ve Avusturya’ya, bir koldan da Yunanistan ve İtalya’ya ulaşacak.

South Stream, AB tarafından Rusya’ya gaz bağımlılığını azaltmak için planlanan Nabucco’ya rakip teşkil ediyor. South Stream’in gaz nakli kapasitesi başlangıçta yıllık 31, daha sonra 63 Milyar metreküp olacak. İlk gaz nakli 2013’te gerçekleşecek.

Nabucco gaz boru hattı ise Hazar denizi üzerinden, Türkiye’ye, buradan da Rusya’ya uğramadan Avrupa’ya ulaşacak ve 2014 yılından itibaren gaz naklini başlatacak. AB tarafından finansman desteği de verilen Nabucco, yaklaşık 8 Milyar Avro’ya malolacak. Rusya bu projenin gerçekleşmesini istemiyor ve nakil yapılan ülkelerle görüşerek South Stream üzerinden gaz almaları için ikna çalışmaları yapıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2010, 17:15
banner53
YORUM EKLE

banner39