Putin'den bankalara sert uyarı

Ekonomik sorunların büyüdüğü Rusya`da, Putin sorumluluğu bankalara yükledi

Arşiv 04.02.2009, 07:38 04.02.2009, 07:38
Putin'den bankalara sert uyarı


Rusya başbakanı Vladimir Putin, Rusya bankalarını sert bir dille uyararak devletin kendilerine spekülasyon yapmak için değil, reel sektöre yardımcı olmaları için destek sağladığını söyledi.

Petrol fiyatlarında düşüşün devam etmesi ve küresel mali kriz nedeni ile Rusya mali piyasaları toparlanamıyor. Serbest piyasalarda bir dolar 36 rubleye ulaştı.

Ekonomik alanda yapılan çalışmaları değerlendirmek üzere hükümet üyeleri ile bir araya gelen Putin, "Bankalara verilen fonlar, yatırımcıların ihtiyacı olan krediler için. Reel sektörün eline ulaşması gerekiyor. Biz bankalara spekülasyon yapmaları için yardımda bulunmuyoruz." eleştirisi getirdi.

Putin, ocak ayı sonunda yaptığı değerlendirmede, Rusya Merkez Bankası'nın aşamalı olarak uyguladığı mini devalüasyonlara destek verdiğini açıklamıştı. 2008 Aralık sonunda bir dolar 29,4 rubleden işlem görürken şimdi 36 rubleyi aştı. Putin, hükümetin başvuruları değerlendirerek 38 bankaya 2 milyar dolara yakın para aktardığını belirtti. Putin, son dönemde Devlet bankaları Sberbank, VTB ve Rosselkhozbank'ın ihtiyaçlarının karşılanması için de 20 milyar dolar verildiğini ifade etti.

Putin, bankalara sağlanan desteğin amacının Rus mali piyasalarının rekabet gücünün artırılmasını sağlamak olduğunu hatırlatarak, "Merkez Bankası'nın bu aşamada görevini dikkatli yaptığını düşünmüyorum. Bölgelerde bulunan bankalar zorunlu hizmetlerin sağlanması için metropollerden daha hızlı hareket etmeli. Bankalara sağlanan destek reel sektör için. Bunu hükümet ve Merkez Bankası birlikte iyi denetlemeli." dedi.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?