banner15

Putin'den Hamas Liderlerine Davet

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, 25 Ocak'taki Filistin parlamento seçimlerinden zaferle çıkan Hamas örgütü liderliğini Moskova'ya davet edeceğini söyledi.

Putin'den Hamas Liderlerine Davet

Putin, Ortadoğu'da barışı sağlamaya yönelik olarak amacıyla Filistin'de genel seçimleri kazanan Hamas'ın liderlerini Moskova'ya davet edeceğini açıkladı. Putin'in, iki günlük İspanya ziyaretinin son gününde Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero ile yaptığı 2 saatlik görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenlendi. İki lider arasındaki görüşmelerde Ortadoğu konusunun da ele alındığı ve Putin'in, Hamas liderlerini Moskova'ya davet edeceğini söylediği belirtildi. Zapatero ve Putin, ayrıca İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin yayımlanmasıyla ilgili olaylarla ilgili olarak da ''herkese azami saygı çerçevesinde'' ifade özgürlüğünü savundu.
     
Rusya Devlet Başkanı ayrıca Medeniyetler İttifakı projesine destek verdiklerini yineleyerek, bu ittifakın eşbaşkanlığını yapan Zapatero ve Erdoğan'ın İnternational Herald Tribune gazetesinde yayımlanan ''sükunet çağrısının'' yapıldığı ortak metni de desteklediğini söyledi. Zapatero da konuşmasında, İslam ülkelerinde çıkan olayların ve şiddetin ''kesinlikle tolerans gösterilemez ve çok endişe verici'' olduğunu belirterek bunları kınadı. Zapatero, karikatürlerle ilgili tartışmanın ifade özgürlüğü değil, ''duyarlılık ve saygı'' konusu olduğunu ifade etti. Putin'in ziyareti çerçevesinde ekonomi, tarım, ticaret, uzay bilimi alanlarında işbirliğini artırmayı öngören 8 anlaşma imzalandı.

     
Hamas: Daveti kabul edebiliriz
     

Filistin'de geçen ay yapılan seçimlerin galibi Hamas, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetini kabul edebileceklerini bildirdi. Hamas örgütünün siyasi lideri İsmail Haniye, Putin'in İspanya'daki açıklamalarıyla ilgili olarak gazetecilere, resmi davet yapıldığı takdirde Rusya'yı ziyaret edeceklerini söyledi. Putin, Madrid'deki basın toplantısında görüşmeler için Hamas liderlerini Moskova'ya çağırmayı düşündüğünü söylemişti. Filistin'de 25 Ocak'taki seçimlerde Filistin siyasetinde uzun süredir baskın olan El Fetih hareketini yenen Hamas'ın, çok yakında yeni Filistin hükümetini kurması bekleniyor. ABD ve AB, Hamas'tan şiddeti kınamasını ve silahsızlanmasını istiyor.
     

İsrail şaşkın
     
İsrail, Putin’in Hamas liderlerini Moskova’ya davet etme planlarını şaşkınlıkla karşıladı. Bir hükümet kaynağı, yaptığı açıklamada, Putin’in davetini İsrail’in şaşkınlıkla karşıladığını söyledi. Kaynak, Rusya’nın Ortadoğu dörtlüsünün açıklamalarını kabul ettiğini hatırlatarak, Putin’in davetinin Kudüs’te hayretle karşılandığını ifade etti. Rusya, ABD, BM ve AB’nin oluşturduğu Ortadoğu dörtlüsü, Londra’da 30 Ocak’ta yapılan toplantıda, Hamas’a, bir Filistin hükümetinde yeralmak istediği takdirde şiddeti kınaması ve İsrail’i tanıması çağrısında bulunmuştu.
     

Bush ve Merkel Hamas'ı konuştu

 

ABD yönetimi, Bush ile Almanya Başbakanı Merkel'in, Hamas örgütünün İsrail'in var olma hakkını tanıması gerektiği konusunda hemfikir olduğunu bildirdi. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Bush ile Merkel'in, telefonla yaptığı görüşmede, Filistin'de geçen ayki genel seçimlerde zafer elde eden Hamas'ın ayrıca şiddeti ve silahlanmayı bırakması gerektiği konusunda hemfikir olduğu kaydedildi. Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan, iki liderin, İran'ın nükleer programı konusunda da görüştüğünü belirterek, Bush ile Merkel'in, İran'ın nükleer silah kapasitesine sahip olmasını önlemek için birlikte çalışmanın önemi üzerinde durduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48