banner15

Rabia Kadir'den Mazlumder'e ödül

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir, MAZLUMDER'e insan hakları alanındaki başarılarından dolayı ödül verdi

Rabia Kadir'den Mazlumder'e ödül


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Brüksel’de yapılan UNPO Doğu Türkistan Toplantısı’nda, Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir, MAZLUMDER’e Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlalleri konusundaki çalışmalarından dolayı ödül verdi.

Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlalleriyle ilgili Temsil Edilmeyen Milletler ve Halklar Organizasyonu (Unrepresented Nations and Peoples Organization) UNPO tarafından Brüksel’de bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Türkiye’den MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal katıldı. UNPA Toplantısında Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlalleriyle ilgili tebliğ sunan MAZLUMDER Genel Başkanı’na WUC (World Uyghur Congress- Dünya Uygur Kongresi) başkanı Rabia Kader tarafından Uygur meselesinin dünyada duyurulmasına olan katkılarından dolayı teşekkür plaketi verildi.

Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekilen toplantıya çok sayıda uluslararası insan hakları örgütleri katıldı. Toplantıya NED (National Endowment for Democracy- ABD Ulusal Demokrasi Vakfı), UNPO(Unrepresented Nations and People’s Organization- Temsil Edilmeyen Milletler ve Halklar Örgütü), WUC (World Uyghur Congress- Dünya Uygur Kongresi) ve AB Parlamentosu’nun en önemli siyasi parti grubu olan ALDE (Alliance of Liberals and Democrats for Europe- Avrupa için Liberal ve Demokrat İttifakı) gibi kurumlar katıldı. WUC Başkanı Rabia Kader, UNPO Genel Sekreteri Marino BUDASCHIN, NED Başkan Yardımcısı Lousia GREVE, ALDE Başkan Yardımcısı milletvekili Niccolo RINALDI, Dalai LAMA’nın temsilcisi Tashi WANGDI, Senatör Marco PERDUCA, Uluslararası Af Örgütü temsilcisi ve çeşitli akademisyen ve uzmanlar katılarak tebliğ sundular. Kurumlar Toplantıda Çin’in daha şeffaf politika izlemesi yönünde ortak deklarasyon yayınladı.

MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlalleri ile ilgili yaptığı sunumda Çin’in yaptığı nükleer denemelere, uygulanan ırkçı ve ayrımcı politikalara, Uygurların adil yargılanma haklarının ihlal edildiğine ve 5 Temmuz olaylarına vurgu yaparak Çin’in bölgede uyguladığı insan hakları ihlallerine son vermesi çağrısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2010, 18:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35