banner15

Radara yakalanmayan yeni füze, Amerika'nın kabusu olacak

İran'ın önde gelen gazetelerinden Keyhan, Basra ve Umman körfezlerinde devam eden deniz tatbikatında denenen ve radara yakalanmadığı iddia edilen yeni füzenin ''Amerika'nın kabusu olacağını'' yazdı.

Radara yakalanmayan yeni füze, Amerika'nın kabusu olacak

İran'da, yeni yılın başladığı 21 Mart'tan beri yayımlanmayan gazeteler, iki haftalık aradan sonra tekrar okuyucu karşısına çıktı. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad hükümetini destekleyen Keyhan gazetesi bugün, deniz tatbikatına ilişkin manşet haberinde, ''Radara yakalanmayan füze, Amerika'nın kabusu olacak'' başlığını kullandı.

Tatbikatta denenen füzelere ilişkin teknik bilgilere yer verilen haberde, ''Radara yakalanmayan ve bir tonluk savaş başlığı taşıyabilen füzenin, çok kolay bir şekilde İsrail topraklarına ulaşabileceği'' de belirtildi.

Füze denemelerine ilişkin Batı medyasında çıkan değerlendirmelerin de aktarıldığı gazete haberinde, yeni füzenin aynı anda birkaç hedefi vurma kapasitesinin olduğu kaydedildi.

İran, geçen cuma günü, Basra ve Umman körfezlerinde, 17 binden fazla asker ve 500 geminin katıldığı bir haftalık askeri tatbikat başlatmıştı.

Ülkenin savunma kapasitesini sergilemeyi amaçlayan ve 700 kilometre menzilli Şahab-2 füzesinin fırlatılmasıyla başlayan tatbikatın ilk iki gününde İran, ''radara yakalanmayan ve savaş başlığı taşıyan Fecr-3 adlı füze ile büyük savaş gemileri ve denizaltıları vurma kapasitesine sahip, yüksek hızdaki bir sualtı füzesinin denemesini başarıyla yaptığını'' açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48