banner39

'Radikal İslamcılar İslam İmparatorluğu Kurmaya Çalışıyor'

Washington'daki Ulusal Demokrasi Vakfı'nda konuşa ABD Başkanı Bush, "Radikal İslamcıla, İspanya'dan Endonezya'ya bir İslam imparatorluğu kurmaya çalışıyorlar" dedi. Bush, Amerika’nın "İslamofaşist tehdit altında olduğunu" savundu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Radikal İslamcılar İslam İmparatorluğu Kurmaya Çalışıyor'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı George Bush, Irak'a komşu ülkeleri "Radikal İslamcılar"a karşı uyardı. Bush, Ulusal Demokrasi Vakfı adlı kurumda yaptığı konuşmada, "Radikal İslamcılar"ın Irak'taki "Ilımlı Hükümeti" düşürüp yerine İspanya'dan Endonezya'ya bir İslam imparatorluğu kurmaya çalıştıklarını söyledi. Konuşmasında "Radikal İslamcılar" terimini kullanan Bush "Bugünün İslami terör ağı çok farklı biçimlerde çalışıyor. Bazıları El Kaide’nin terörist organizasyonun bir parçası, diğerleri ise Filipinler ve Keşmir’deki gibi El Kaide ile yakından ilişkili örgütlerin parçaları" dedi. "Ancak hepsinin Ortadoğu’daki Amerikan ve Batı akımlarını yok etmek istediği" ifade eden ABD Başkanı Bush, "Çeyrek yüzyıldan beri aynı hedefe ulaşmak için çabalıyorlar. Bize saldırıyor ve kaçmamızı bekliyorlar. Irak’ta 1983’ta Beyrut’ta ya da 1993’te Mogadişu’da yaptıklarını bir kez daha geniş bir coğrafyada gerçekleştirmek istiyorlar" diye konuştu.

Bush "İslamofaşizm" dedi

Bush, "ABD’nin İslamofaşizm tehdidi altında olduğunu" savundu. 11 Eylül Amerikalıları eşi görülmemiş bir şekilde korkuturken Bush, bunun dünya genelindeki İslamofaşistler tarafından yürütülen terörist saldırıların bir parçası olduğunu belirtti. Bush, Türkiye, İspanya, İsrail, Rusya, Endonezya, Suudi Arabistan, Irak ve Fas’ta geride kalan 4 yıl boyunca bunun izlerinin görüldüğü belirtti. Bush ayrıca, "Arap medyasının Amerika’nın sözde ’İslam ile Savaşı’nı işaret ederek ABD’nin Afganistan, Bosna, Somali, Kosova ve Irak’ta Müslümanları koruma çabalarını göz ardı ediyorlar" diye konuştu.
Bush, Washington’da yaptığı konuşmada, teröristlerin geçmişte dünyaya kan kusturan diktatörlerden farklı olmadığını söyledi, eylemlerini Nazi vahşeti, Stalin döneminde Rusya’daki toplu katliamlar, Kamboçya’da Kızım Kmerlerin soykırım girişimi ve Çin’de Mao’nun Kültürel Devrimine benzetti.

El Kaide saldırılarını önledik

Bush, 2001 yılındaki saldırılardan bu yana, el Kaide’nin üçü Amerika’da olmak üzere 10 kez büyük çaplı terör eylemine girişmeye çalıştığını ancak hepsinin güvenlik birimleri tarafından önlendiğini ileri sürdü. Bugünkü teröristlerin sadece sivillere saldıran korkaklar olduğunu belirten Bush, bu kişilerin bununla yetinmeyeceklerini, gerçek amaçlarının halkı korkuyla sindirerek yönetimi ele geçirmek olduğunu bildirdi.
Amerikan askerlerinin Irak’tan çekilmesi konusunda son dönemde kamuoyunda yükselen seslere de dikkat çeken Bush, "Soru çok basit, Amerika ya da diğer özgür ülkeler Zarkavi ve Bin Ladin’in Irak’ı kontrol altında tutmasıyla daha az mı, yoksa daha çok güvende mi olacak?" diye konuştu.
Bush bazı kişilerin kötümser ve karanlık bir tablo çizmeye çalıştıklarını ancak bununu yanlış olduğunu söyledi. Yenilgiyi kabul etmenin yenilmek anlamına geleceğini belirten Bush devamla şöyle dedi: "Rastgele yapılan her saldırı, ölen her çocuğun cenazesi, kendilerine direnişçi diyen kişilerin aslında kahraman ya da vatansever değil terörist olduğu kanıtlamaktadır. Bu katillerin sorunu bizimle değil esasında Irak halkıyladır."

Suriye ve İran'a uyarı

Bush konuşmasında, "İran ve Suriye gibi terörü destekleyen ülkeleri de uyardı ve Washington’un terör saldırısına katılanlarla onları destekleyenler arasında bir fark görmediğini ve hepsini cinayetten sorumlu tuttuğunu" bildirdi.
Bush yönetimi, Irak politikasından ötürü giderek daha fazla eleştirilere hedef oluyor. Basın yayın organlarında bası üst düzey yetkililerin savaşın çok kısa süreceğini, Iraklıların Amerikan askerlerini “kurtarıcı” olarak karşılayacaklarını söyledikleri hatırlatılıyor ve yönetim Irak’taki mevcut sorunları öngörememekle suçlanıyor. Irak’taki sorunlar Amerikan kamuoyunda Bush’a desteğin hergün azalmasına sebep oluyor.


 

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?