banner39

Rafsancani: Bu yıl İran için çok hassas bir yıl

İran Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı ve eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, bu yılın İran için ''çok hassas bir yıl'' olduğunu söyledi.

Arşiv 16.04.2007, 09:02 16.04.2007, 09:02
Rafsancani: Bu yıl İran için çok hassas bir yıl

Anlaşmazlıkları Çözme Konseyi yetkililerine hitap eden Rafsancani, barışçıl amaçlı nükleer enerjiyi kullanma konusunun İran ile Batı arasında ''ciddi bir soruna'' dönüştüğüne dikkati çekti. Batılı ülkelerin nükleer teknoloji konusunu ''İran ile hesaplaşma için bir bahane'' olarak kullandıklarını savunan Rafsancani, ''Bu yıl İran için hem uluslararası arenada, hem de ülke içinde hassas bir yıl olacak'' dedi.

Rafsancani, 2008'in ilk aylarında meclis seçimlerinin yapılacağına işaret ederek, bu açıdan da mevcut sürecin kendileri için önemli olduğunu kaydetti. İran İslam devriminin önde gelen isimleri arasında yer alan ve iki dönem cumhurbaşkanlığı yapan Rafsancani, 2005'teki cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybetmesine rağmen İran siyasetindeki etkinliğini sürdürüyor.

İran'ın nükleer programı yüzünden Batılı ülkelerle yaşadığı gerginlik, uranyumu endüstriyel düzeyde elde ettiğini açıklamasıyla iyice artmıştı. BM Güvenlik Konseyi, geçen ay İran'a yönelik ikinci bir yaptırım kararı almış, kararı kabul etmeyen Tahran yönetimi, 9 Nisanda ''uranyumu endüstriyel düzeyde zenginleştirdiğini'' açıklamıştı.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?