banner15

Rahibelere 'Bomba Eğitimi'

Polonya’da kiliselere yönelik saldırıların önüne geçmeye çalışan polis rahiplere olası 'terör' saldırılarına karşı anti-terör eğitimi vereceğini açıkladı. Eğitim kapsamında rahibelerin bomba imha eğitimi alacağı da belirtildi.

Rahibelere 'Bomba Eğitimi'
Polis yetkililerinin yaptıkları açıklamaya göre, Polonya’da çok sayıda kilise ve kilise gorevlisi 'terör' saldırılarına karşı savunmasız durumda bulunuyor. Kiliselerdeki el yapımı değerli eşyalar da hırsızların açık hedefleri arasında yer alıyor. Polis yetkilileri, 2005 yılında, kiliselere yönelik saldırıların artması üzerine rahiplerin hırsızlık, kundaklama ve saldırılara karşı eğitileceklerini söyledi. Soygun ve kundaklama olaylarına karşı savunma taktikleri eğitimi alacak olan rahipler, kiliselere bırakılan patlayıcı maddelerin taşınması ve imha edilmesi yönünde de anti-terör polisi tarafından eğitilecekler. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Poznan Polis Komisyonu üyesi Jaroslaw Szemerluk, “Kilise görevlileri, anti-teror eğitimi sırasında terörizmin doğası ve patlayıcı maddelerin yapımı konusunda da bilgi sahibi olacakla. Rahipler eğitildikten sonra hem kendilerini hem de kilise mallarını koruyabilecekler” diye konuştu.

Ülkede 9 bin kilise bulunuyor

Resmi istatistiklere göre, Polonya’da 9 bin Roman Katolik Kilisesi ve farklı dinlere ait çok sayıda ibadethane bulunuyor. 2005 yılında, bu ibadethanelerden 77’sine yönelik kundaklama, soygun gibi çesitli saldırılar gerçekleştirildi. Ayrıca kilise ve metrolara yapılan çok sayıda asılsız bomba ihbarları iletişimi felce uğrattı.


Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48