banner39

Ramadi'de Ebu Gureyb Benzeri Görüntüler

ABD askerlerinin, yaralı Iraklı esirlere işkence ettiği ve sivillerle cesetlere saygısızca hareketlerde bulunduklarını gösteren video filmi yayımlandı. 'Ramadi Çılgınlığı' adıyla DVD haline getirilen 26 dakika görüntüler, Ebu Gureyb örneklerinin hâlâ yaşa

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ramadi'de Ebu Gureyb Benzeri Görüntüler

Bağdat'ta Ebu Gureyb Cezaevi'nde çekilen işkence fotoğraflarıyla tepki toplayan ABD askerleri bir kez daha tepkilerin odağı haline geleceğe benziyor. Ortaya çıkarılan yeni görüntülerde Ramadi'deki ölü bir Iraklıya el sallatan askerler yer alıyor. Asker tarafından çekilen ve daha sonra montajlanarak DVD haline getirilen görüntüler, Güney Florida'da yayımlanan 'Palm Beach Post' gazetesinin internet sitesinde yayınlandı. 'Ramadi Çılgınlığı' olarak adlandırılan 26 dakika 47 saniye süren görüntülerde askerler vurularak öldürülen bir kamyon şoförüne kameraya el sallatıyor.

Yaralıya tekme atıyorlar

Toplam 16 bölümden oluşan görüntülerin ajanslar tarafından yayınlanmayan bölümlerinde yaralı bir Iraklı tutuklunun da yüzüne tekme atıldığı belirtiliyor. Görüntüleri yayınlayan 'Palm Beach Post' gazetesi, kamyon şoförünün dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürüldüğünü duyurdu. Konu hakkında soruşturma başlatan Pentagon ise askerlerin davranışlarının uygunsuz olduğuna hükmetti. Ancak görüntülerde suç unsuru bulunmadığı gerekçesiyle dava açılmadı.

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?