banner39

Ramazan ayı vurguncuları iş başında

Ramazan ayının yaklaşmasıyla gıda ürünlülerinde normalin çok fazla üzerinde fiyat artışları da başladı.

Arşiv 27.08.2007, 08:49 27.08.2007, 08:49
Ramazan ayı vurguncuları iş başında

Ramazan’a kısa bir süre kala gıda ürünlerinin fiyatlarında yüzde 100’ü bulan artışlar isyan ettirdi. Özer, “Yeni zamlar modern soygunculuk ve fırsattır” dedi.

Tüketiciler Birliği, Ramazan ayı öncesi gıda fiyatlarına yapılan zamları eleştirdi. Genel Başkan Yardımcısı Kemal Özer, “Bugünden yumurta fiyatları yaklaşık yüzde 100, kahvaltılık ürünler yüzde 30-40 artış gösterdi” dedi. Kemal Özer, Ramazan’a sayılı günler kala özellikle temel gıda ürünlerine inanılmaz oranlarda zamlar yapıldığını söyledi. Özer, her yıl Ramazan ayı öncesinde temel gıda maddelerinin zamlandığını ancak bu zamların bazı kişiler tarafından adeta vurguna dönüştürüldüğünü dile getirdi. Ramazan’da özellikle gıda ürünlerinde artan tüketimi fırsat bilen bazı kişilerin haksız kazanç elde ettiğini ifade eden Özer, şöyle konuştu:

YUMURTAYA % 100 ZAM

“Bu yıl Ramazan’a sayılı günler kala özellikle temel gıda ürünlerine inanılmaz oranlarda zamlar yapılıyor. Bu yıl geçen yıllarda yapılan zamların çok üzerinde artışlar görülüyor. Ramazan öncesinde bugünden yumurta yaklaşık yüzde 100, yağ fiyatları yüzde 40-50, kahvaltılık ürünler yüzde 30- 40, süt ürünleri yüzde 20-35, makarnada ise fiyatlar yüzde 20 oranlarında artış gösterdi. Bunlar sadece birkaç örnek. Fasulye, nohut, pirinç ve bulgur gibi ürünlerde de bu artışı görmek mümkün. Geçtiğimiz aylarda KDV’deki yüzde 10’luk indirimi de fiyatlara yansıtılmamasıyla ortaya çıkan uçurum ve yeni zam, bir modern soygun ve fırsatçılıktır.”

İSRAF ETMEDEN TÜKETİN

Özer, bu durumda tüketicinin zamlar karşısında daha dikkatli olması gerektiğini belirterek, özellikle Ramazan ayında israftan etmeden yapılacak tüketimle zamların etkisinin azaltılabileceğini söyledi. Bunun için “tok ve dinlenmiş halde liste yaparak alışveriş yapılması” önerisi yapan Özer, “Böylece ihtiyaç dışı alışverişten kaçınmış, zamlar yüzünden fazla ücret ödememiş oluruz” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?