RAND'dan 'militarist' Türkiye özlemini yansıtan rapor

RAND, Türkiye'nin bölgesinde uyguladığı çok boyutlu dış politikanın sonuçlarına tahammül edemeyen bir rapor yayınladı.

RAND'dan 'militarist' Türkiye özlemini yansıtan rapor

 

Ertuğrul Aydın-Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan düşünce kuruluşu Rand Corporation “Sorunlu Ortaklık: Küresel Jeopolitik Değişimin Yaşandığı Bir Dönemde ABD-Türkiye İlişkileri” (Troubled Partnership: U.S.-Turkish Relations in an Era of Global Geopolitical Change) başlıklı bir rapor hazırladı.

Türkiye’nin izlediği çok boyutlu dış politikadan rahatsızlık duyulduğunu hissettiren rapora göre Ortadoğu, Basra Körfezi, Avrupa, Kafkasya ve Orta Asya’da Türkiye’nin işbirliğine ihtiyaç duyuluyor ve bu yüzden Türkiye'yle güvenlik işbirliğinin yeniden canlandırılması, Amerikan dış politikasının birinci önceliği olmalıdır deniliyor. F. Stephen Larrabee imzalı raporda bu doğrultuda atılması tavsiye edilen adımlardan birkaçı şunlar:

“Türkiye’yi Ortadoğu için bir rol model olarak sunmaktan vazgeç. Türkiye’yi Ortadoğu’ya ittiğini ve Türkiye’nin batılı kimliğini zayıflattığını düşündüklerinden dolayı Türkiye’nin model olduğu fikri özellikle laikleri ve orduyu rahatsız etmektedir. Ayrıca Türkiye’de siyasi İslamı güçlendireceğinden ve uzun vadede laikliği aşındıracağından korkuyorlar.”

“Washington, İncirlik dâhil Türkiye’deki üslerin gelecekte kullanımıyla ilgili olarak Ankara’yla geniş bir stratejik diyalog başlatmalı. Türkiye’nin Ortadoğu’ya artan ilgisi ve faal siyasetine bakınca, Ankara’nın Ortadoğu’daki beklenmedik durumlara karşı Türkiye’deki üslerin kullanımı hususunda yüksek hassasiyet sergilemesi muhtemeldir. Türkiye’nin ulusal çıkarlarına hizmet etmediği düşünüldüğü takdirde ABD, Türkiye’deki üsleri otomatik olarak kullanabileceğini farzetmemelidir.”

Demokratikleşme reformlarının 2005’ten beri hız kestiğini iddia eden raporda Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine destek verilmesi, Türkiye ve Yunanistan’ın Ege’deki ihtilafları çözmesi için daha fazla çaba sarfedilmesi, yumuşayan Türkiye- Ermenistan ilişkilerinin daha da iyileşmesi için tarafların yüreklendirilmesi, Irak’ta istikrarın sağlanması için İran ve Suriye ile diplomatik çabalara hazır olunduğunun ifade edilmesi gibi tavsiyeler bulunuyor.

Rapor "balistik füze  savunma sistemi, ABD-Türkiye savunma işbirliğinin önemli bir alanıdır" diye kaydederek Türkiye'ye Patirot füzeleri satışının arkaplanına da ışık tutmuş oluyor.

İran’a müeyyidelerin artırılmasının ve İran’a askeri saldırının Amerikan ve İsrail dış politikasının başlıca konusu olduğu bir zamanda yayınlanan rapor, esasen Türk dış politikasının çevresinde barış kuşağı yaratma çabaları ile bölgeye yönelik Amerikan militarizmi arasındaki çelişkinin aşılmasını, Türkiye’nin İran’a yönelik Amerika-İsrail politikalarına eklemlenmesini hedefliyor gibi görünüyor.

Raporun en dikkat çekici özelliği bir yandan Türkiye'de demokratikleşmenin hız kestiğini iddia ederken öte yandan  demokratikleşmenin ürünü yeni Türk dış politikasını hazmetme sıkıntısını yansıtması.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 22:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35