banner39

'Raportörlere ayrıcalığa' Can'dan itiraz

Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can, 'Pakkette raportörlere ayrıcalık sağlanıyor' iddialarına sert çıktı.

Arşiv 25.03.2010, 06:14 25.03.2010, 06:42
'Raportörlere ayrıcalığa' Can'dan itiraz

  
AK Parti'nin anayasa paketini 'heyecan verici' bulan Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can, 'Pakkette raportörlere ayrıcalık sağlanıyor' iddialarına sert çıktı. İddiaları haksızlık olarak yorumlayan Can, 'Demokratikleşme talebinin insanı taraf haline getirmesi üzücü. Alternatif taslağımızda bu düzenleme yok' dedi

Anayasa paketi tartışmalarına Anayasa Mahkemesi Raportörü, Demokrat Yargı-Der Başkanı Osman Can da katıldı. Pakette Anayasa Mahkemesi raportörlerine ayrıcalık sağlandığı eleştirilerine tepki gösteren Can 'Demokratikleşme talebinin insanı taraf haline getirmesi üzücü' dedi.

Can  şunları söyledi: 'HSYK'ya bir tane raportörün seçilebilme ihtimali çıktığında biz 'Anayasa Mahkemesi'nin bir raportörü olarak HSYK'da temsil edilmesinin gerekçesini anlayamıyoruz' dedik. Anayasa Mahkemesi'nde raportörlerin de temsil edilmesine yönelik taslak metin içerisinde bir metin vardır. Ama demokrat yargının da alternatif değişiklik paketi vardır. Biz yarın (bugün) ya da en geç Cuma günü bunu kamuoyuyla paylaşacağız.

Bu metinde raportörlerin üye olma hakkı yoktur. Yani bir demokratikleşme talebiyle insanın hemen bir taraf haline getirilmesi ve bu şekilde algılanması hakikaten üzüntü verici bir şeydir.' Paketin içeriğinin heyecan verici olduğunu ifade eden Can, 'Heyecan verici dedik ama kabul edilebilir ve desteklenmesi gerekir demedik' dedi.

KRİTİK MADDENİN ARKA PLANI
Raportörlere Yüksek Mahkeme'ye üyelik yolu açan bu kritik madde şu nedenle sakıncalı bulunuyor: Anayasa değişikliklerinin Anayasa Mahkemesi'ne gelmesi durumunda, raportörlerin hazırlayacakları olası raporlar üzerinde bu düzenlemenin etkili olacağı yorumu yapılıyor. Ayrıca raportörlerin Anayasa Mahkemesi üyeleri üzerinde iç kulis yapabilecekleri ifade ediliyor.

TASLAK YETERLİ DÜZEYDE DEĞİL
Osman Can daha önce yaptığı açıklamada da şöyle demişti: 'Kapatma davaları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın hazırladığı iddianameden sonra Meclis'e geleceğine, takdir doğrudan Meclis'in olmalı. İddianameler politik bir araç, ideolojik silah olarak kullanılıyor. HSYK'ya üye seçiminde Meclis'in devre dışı bırakılması olumlu değil. Anayasa Mahkemesi'ne üye seçiminde mevcut duruma göre çoğulculuk getiriliyor ama bu Avrupa'daki standartlarını birebir yansıtmıyor. Taslak arzuladığımız düzeyde değil.

Kaynak: Akşam

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?