banner39

Raportörün 'başörtüsü davası' görüşü: Ret

Anayasa Mahkemesi raportörü, başörtüsü serbestliğinin iptali için açılan davanını red edilmesi yönünde görüş bildirdi.

Arşiv 17.05.2008, 07:50 17.05.2008, 08:03
Raportörün 'başörtüsü davası' görüşü: Ret

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can, üniversitelerdeki başörtüsü yasağını kaldıran anayasa değişikliğinin iptali talebine ilişkin raporunu tamamladı. Başkan Haşim Kılıç'a teslim edilen rapor, üyelere de dağıtıldı. Yüksek Mahkeme, Kılıç'ın belirleyeceği tarihte toplanarak konuyla ilgili kararını verecek.

Osman Can, üniversitelerde başörtüsü serbestliği getiren Anayasa değişikliğine ilişkin davanın reddi yönünde görüş bildirdi.

Esas hakkındaki raporunu tamamlayan Can, hazırladığı raporu bugün Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a teslim etti.

Haşim Kılıç da raporun birer örneğini üyelere dağıttı. Raporun üyelerce incelenmesinin ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın belirleyeceği bir günde, anayasa değişikliğinin "iptali veya yok hükmünde kabul edilmesi ve yürürlüğünün durdurulması" istemi karara bağlanacak.

Davayı, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması halinde 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.

Raportörün raporu, Anayasa Mahkemesi üyeleri için bağlayıcı nitelik taşımıyor.

CHP ve DSP, üniversitelerde başörtüsüne serbestlik getiren 5735 sayılı "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un birinci ve ikinci maddelerinin iptali veya yok hükmünde olduklarına karar verilmesi ve dava sonuçlanıncaya kadar yürürlüklerinin durdurulması" istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açmıştı.


banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?