banner39

Raşid Dostum'a Sembolik Görev

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Raşid Dostum'a Sembolik Görev
Afganistan devlet başkanı Hamid Karzai, Özbeklerin lideri Raşid Dostum'u sembolik bir makama atadı. Afgan Ordusunun en büyük komutanı sıfatı verilen Dostum Hamid Karzai'nin askeri danışmanlığı görevini yürütecek. Afgan hükümetinden yapılan açıklamada Raşid Dostum'un en büyük komutan sıfatıyla atanmasıyla, halihazırda genelkurmay başkanlığı ve savunma bakan yardımcılığı görevini yürüten Bismillah Han'ın koltuğunu koruyacağı belirtildi. Son seçimlerde yüzde 10 oy alan Raşid Dostum, yeni görevi nedeniyle devlet başkanı Hamit Karzai'nin en önemli danışmanlarından biri oldu..
Öte yandan adını açıklamak istemeyen bir hükümet yetkilisi, Karzai'nin Dostum'a verdiği en büyük komutanlık makamının sembolik bir değerden öteye gitmediğini ve sırf Dostum için ortaya çıkarılan bir makam olduğunu söyledi.
Afganistan'ın Rus işgalinde kaldığı yıllarda Özbekler arasında kendisini general ilan eden Raşid Dostum, Necibullah döneminde önemli askeri görevlerde bulundu. Dostum 1992 yılında Ahmet Şah Mesut'la anlaşarak Kabil'i mücahitlere teslim etti. Sık sık saf değiştiren Raşid Dostum, Taliban'a yönelik Amerikan saldırısında da Kuzey ittifakında yer aldı.. 2003 yılında Afganistan Savunma bakan yardımcılığı ve danışmanlığı görevlerinde bulunan Dostum, Geçtiğimiz Ocak ayında Şibirgan'daki bir mescitten çıkarken düzenlenen suikastten kurtulmayı başarmıştı..

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?