banner39

Rasmussen Afganistan için ikna turunda...

NATO Genel Sekreteri, Afganistan'dan birer birer çekilme kararı alan Avrupa ülkelerini ve Rusya'yı ikna turunda...

Arşiv 08.10.2009, 14:31 08.10.2009, 14:57
Rasmussen Afganistan için ikna turunda...

 


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen yaptığı açıklamada, Rusya'dan Afganistan'daki rolünü genişletmesini, Avrupa ülkelerinden de Afganistan'dan çıkmamalarını istedi.

Afganistan'da ABD liderliğinde süren savaşta daha aktif rol almasının "Rusya'nın menfaatine" olacağını iddia eden Rasmussen, Gürcistan savaşı sırasında bozulan ilişkilerin böylece düzeleceğini savundu.

Rusya'dan, Afganistan'a gönderilen askeri teçhizat için daha fazla güzergah açmasını, Afgan güvenlik güçleri için malzeme sağlamasını ve askerleri eğitmesini isteyen NATO genel sekreteri, Rusya'nın da savaşta daha etkin yer almak istediğini bildiğini öne sürdü.

Rusya ise ABD liderliğinde Taliban'a karşı yürütülen savaşa destek verdiğini belirtirken, askerlerinin bir kez daha Afganistan'a dönmeyeceğini açıkladı.

RASMUSSEN'DEN AVRUPA'YA: ÇEKİLMEYİN!

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Rusya ziyareti sırasında, Avrupa Birliği üyesi ülkelere bir kez daha çağrı yaparak Afganistan'a daha fazla asker göndermelerini de istedi. Aksi takdirde ABD ile olan ilişkilerinin bozulacağını söyleyen Rasmussen, verilen sözlerin yerine getirilmemesinin "utanç verici" olacağını savundu.

Rasmussen uzun vadede Atlantik ötesi ilişkilerin sağlıklı olarak devam etmesi için Amerikan dışı güçlerin de Afganistan'da olması gerektiğini söyleyerek, iki tarafın bu misyondaki ağırlıklarının dengeli bir şekilde olması gerektiğini ifade etti.

Rasmussen: 'ABD zor zamanlarda Avrupalı müttefiklerinin onların yanında olduğunu görmeli. Eğer ABD bunu görmezse, birçok Amerikalı, Avrupalıların gerçekten kendilerine güvenlik ortağı olup olmadıklarını soracaklardır' dedi.

Afganistan'da şu anda NATO emri altında olmayan 65 bin Amerikan, 35 bin Avrupa ülkelerinden NATO askeri mevcut. NATO güçlerinin genel komutanı McChrystal, hem Avrupa'dan, hem de Amerikan başkanı Obama'dan onbinlerce ek asker istiyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?