banner15

Rasmussen: Asla Özür Dilemem

76 Ülkenin elçileriyle biraraya gelen Danimarka Başbakanı Ander Fogh Rasmussen, "Karikatürlerden dolayı asla özür dilemem" dedi. Buna karşılık Mısır Büyükelçisi Mona Omar Attiya, Başbakan'ın açıklamalarını yeterli bulmadıklarını ve protestoların

Rasmussen: Asla Özür Dilemem

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 

Avrupa basınında yayımlanan Hz. Peygambere hakaret içeren karikatürlere yönelik tepkiler sürerken, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen ülkesindeki tüm büyükelçilerle bir toplantı yaptı.Karikatürlerin ilk yayımlandığı ülke olan Danimarka'nın Başbakanı, 76 ülkenin elçileriyle görüştükten sonra yaptığı açıklamada özür dilemeyi reddetti.Rasmussen, Danimarka demokrasisinin ifade özgürlüğü, insan hakları ve hoşgörüye dayandığını, karikatürlerin dünyanın birçok ülkesinde yayınlandığını, protestoların devamı halinde sorunun dünyanın büyük bir kısmını kapsayabileceği uyarısında bulundu. Son günlerde birçok kez, Danimarka’da yayınlanan bir gazetenin yayın çizgisine müdahele etmesinin mümkün olmadığını söyleyen Rasmussen, toplantıya katılan büyükelçilerden ülkelerindeki protesto gösterilerinin dinmesinde yardımcı olmalarını istedi.

 

Toplantı sonrasında daha önce görüşme istekleri reddedilen 11 Müslüman ülke büyükelçisi de bir toplantı düzenlediler, ancak bu toplantıda Başbakan ve Dışişleri bakanının konuşmaların nasıl yorumlanması gerektiğinde ortak bir görüşe ulaşılamadı. Karikatürlerin ilk yayımlandığı ülke olan Danimarka'nın Başbakanı, 76 ülkenin elçileriyle görüştükten sonra yaptığı açıklamada, özür dilemeyi reddetti. "Danimarka hükümeti, özgür ve bağımsız bir gazete adına asla özür dileyemez" diyen Rasmussen, bir numaralı önceliklerinin ifade özgürlüğü olduğunu söyledi.Mısır: Gösteriler devam edecek

Buna karşılık Mısır Büyükelçisi Mona Omar Attiya, Başbakan'ın açıklamalarını yeterli bulmadıklarını ve protestoların sürmesini isteyeceklerini söyledi. Attiya, ''Başladığımız yere döndük, ifade özgürlüğünün ne kadar önemli olduğunu dinledik” dedi. Attiya, Jyllands-Posten gazetesinin karikatürleri bastıkları için açıkça özür dilemesi gerektiğini ve bu özrün gelmesi için hükümetin üzerine düşeni yapmadığını söyledi. Başbakan'ın medyaya müdahale edemeyeceklerini belirterek randevu vermemesi üzerine Suriye ve Suudi Arabistan, büyükelçilerini geri çekmişti. Rasmussen dün bir Arap televizyonuna çıkarak hükümetinin tavrını ve Avrupa için özgürlüklerin önemini anlatmaya çalıştı.

Danimarkalı Jyllands-Posten'ın daveti üzerine 12 karikatürcünün hazırladığı karikatürler, geçen Eylül'de basılmıştı. Bunlardan birinde, Hz. Peygamber başında bomba şeklinde bir sarıkla resmediliyor. Bununla güya Hz. Muhammed (s.a.v)’in öğretilerinin insanları terörizme teşvik ettiği mesajını vermeye çalışıyorlardı. Bir diğerinde ise karikatürün üzerinde, "İntihar eylemcilerine cennette huri yetiştiremiyoruz" denirken resmediliyor. Karikatürleri ilk olarak yayımlayan Jyllands-Posten gazetesine destek vermek için önceki gün Fransa, Almanya, Hollanda, İtalya ve İspanya'da yedi ayrı gazete bu karikatürlere sayfalarında yer vermişti.

Protestolar artarak devam ediyor

Müslüman ülkelerde karikatürlere yönelik tepkiler bugün de sürdü. Endonezya'nın başkenti Cakarta'da İslamı Savunanlar Birliği adlı örgüte mensup onlarca protestocu, Danimarka Büyükelçiliği'nin bulunduğu bir binaya girdi. Binanın lobisine giren protestocular, 25. kattaki elçiliğe ulaşamadı. Irak, Mısır ve Filistin'de de Cuma namazı sonrası çeşitli gösteriler yapıldı; Danimarka bayrakları yakıldı. Pakistan meclisinde ise oybirliğiyle alınan bir kararla gazeteden özür talep edildi. Kararda hükümetten de, Avrupa medyasının 'gayrımedeni davranışlarını engellemek için ekonomik ve siyasi önlemler alması' isteniyor.

Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref ise bu tür adımların bir medeniyetler çatışmasına yol açabileceği uyarısında bulundu. Müşerref; "Bu karikatürleri basanların dünyada olup bitenden bihaber olması yazık. Ilımlı Müslümanlar bile rencide oldu" dedi.

İngiltere'deyse Dışişleri Bakanı Jack Straw, ifade özgürlüğü gerekçesiyle karikatürleri bu hafta yeniden basan Avrupa gazetelerini eleştirdi. Straw bu gazetelerin tavrını 'hakaretamiz, saygısız ve hassasiyetten uzak' diye niteledi.

Bu arada karikatürler nedeniyle Orta Doğu'da başlatılan tüketici boykotu, Danimarka'nın gıda devi Arla şirketinin satışlarının düşmesine ve 125 kişiyi işten çıkarmasına sebep oldu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48