banner39

Rasmussen, Lavrov'la 'Kalaşnikof'u görüştü

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Rusya Dışişleri Bakanı'ndan 'lojistik' destek istedi.

Arşiv 16.12.2009, 12:26 16.12.2009, 14:06
Rasmussen, Lavrov'la 'Kalaşnikof'u görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

NATO Genel Sekreteri Fogh Rasmussen resmi görüşmeler için bulunduğu Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la bir araya geldi.

Rasmussen'in Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le de bir araya gelmesi bekleniyor. Rusya'nın Ağustos ayında Gürcistan'a gerçekleştirdiği operasyonun ardından NATO'dan Rusya'ya gerçekleşen ilk üst düzey ziyaret olması nedeni ile görüşmeler önem taşıyor.

Kremlin'in gündeminde yeni Avrupa Güvenliği Anlaşması var. Rasmussen ise Moskova'dan Afganistan operasyonlarında daha fazla destek isteyecek. Rasmussen'in Afganistan'daki NATO operasyonları için Rusya'dan daha fazla katkı yapmasını ve bu çerçevede başta AK-47 Kalaşnikof silahı olmak üzere, bomba atar, top, zırhlı araçlar ve diğer Rus silahları isteyeceği bildirildi. Satış konusuna sıcak bakan Moskova'nın bağış talebine olumlu cevap vermeyeceği belirtiliyor.

Kremlin 29 Kasım'da yayınladığı yeni güvenlik önerisini başta NATO olmak üzere, uluslararası organizasyonlar ve devlet başkanlarına göndermişti. Batılı ülkelerden bazıları Rusya'nın önerisini tartışmaya hazır olduklarını açıklasa da, Moskova'nın girişimi NATO'nun uluslararası etkisinin zayıflatılma girişimi olarak değerlendiriliyor.

Ağustos ayında gerçekleşen savaşın ardından Rusya-NATO Konseyi dışişleri bakanları düzeyinde geçen hafta ilk kez toplandı. Burada Moskova'nın önerisi ile ilgili açıklamada bulunan Rasmussen, konunun Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nda görüşülmesinin daha doğru olacağını belirtmişti.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?