banner39

Rasmussen Makedonya'da

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, bazı temaslar kapsamında Üsküp'e gitti.

Arşiv 18.06.2010, 23:07 18.06.2010, 23:07
Rasmussen Makedonya'da


NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen NATO üye ülkeleri ile üyeliğie bekleyen ülkelerin ziyareti programı çerçevesinde Makedonya'nın başkenti Üsküp'e gelerek resmi temaslarda bulundu.

Rasmussen, Makedonya hükümet binasında, Başbakan Nikola Gruevski ile basına kapalı görüşmede bulundu.

Görüşmeden sonra yapılan ortak basın toplantısında, NATO genel Sekreteri Rasmussen, Başbakan Gruevski ile görüşmesinde Makedonya ile Yunanistan arasında isim krizine değindiğini ve Makedonya Cumhuriyetinin, NATO ittifakında eşit üye olması için en kısa zamanda bu açık kalan soruya çözüm getirmesi gerektiğini belirttiğini söyledi.

Rausmussen, “Makedonya Cumhuriyeti, NATO;ya üye olması gereğince cesaretli kararlar vermelidir" dedi.

Makedonya Cumhuriyeti'nin Afganistan;a NATO kapsamında en çok asker gönderen 5 ülke arasında bulunduğu için Washington ile Brüksel;den gereken desteği bulduğu belirtildi.

Başbakan Nikola Gruevski de basın toplantısında, Yunanistan ile isim krizine değinerek, “Makedonya, Yunanistan ile isim krizinin çözümünü istediği meydanda. Şimdi Yunanistan;ın taviz vermesi zamanıdır" dedi.

NATO Genel Sekreteri Aders Fogh Rasmussen, Üsküp ziyareti sırasında hükümetin koalisyon ortağı Arnavut Demokratik Bütünleşme Birliği (DUİ) Başkanı Ali Ahmeti ile ana muhalefeti teşkil eden Makedonya Sosyal Demokrat Birliği (SDSM) Başkanı Branko Çırvenkovski ile de ayrı ayrı görüştü.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?