banner15

Rasmussen Yardım İstiyor ama Özür Dilemiyor

Hz. Muhammed’in alaylı bir şekilde karikatürize edilmesinin ardından, Müslümanlardan özür dilemeyi reddeden ve basının yaptığı bu densizliği “özgürlük”le açıklayan Danimarka başbakanı Rasmussen, olayların global bir kriz yarattığını söyledi ve Müslüman ül

Rasmussen Yardım İstiyor ama Özür Dilemiyor

Dünya Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

 

Olayların büyümemesi için hiçbir çaba göstermeyen Danimarka başbakanı Rasmussen “Muhammed Peygamber’in karikatürleri için yapılan gösteriler gittikçe şiddetlenmekte ve bu protestolar radikaller tarafından desteklenmekte. Olaylar kontrolden çıkıyor” şeklinde demeç verdi.

 

“Hükümetler ve bazı otoriteler tarafından kontrol edilen ve yükselme eğiliminde olan bir global krizle karşı karşıyayız” dedi ve anti-Danimarka protestolarının Ortadoğu, Asya ve Afrika da yayıldığını sözlerine ekledi.

 

Fanatikleri, radikalleri ve uç fikirlileri suçlayan Rasmussen, bunların ateşe körükle gittiğini ve olayı gündemde ilerlettiklerini söyledi. “Karşılıklı saygı ve tolerans çerçevesinde birlikte çalışmamıza izin verin” diyerek İslam dünyasındaki tüm insanlara ve ülkelere seslendiğini söyledi.

 

Rasmussen Kendi Basını Takip Etmiyor

 

Rasmussen ABD başkanı George Bush’dan ve Avrupa Birliği’nden yardım istedi. Bu yardım istenirken karikatürler hakkında hiçbir pişmanlık belirtilmedi. Danimarka Başbakanı, sözkonusu karikatürlerin özgür bir basın organı tarafından yayınlandığını ve hükümet olarak basına müdahale etmelerinin sözkonusu olamayacağını yineledi.

 

Gazetenin olayların ardından özür dilediği yönünde demeçlerde verdi. Fakat gazetenin editörü pazartesi günkü demecinde özür dilemeyeceğini bu olayın kendi ülkelerinde meşru olduğunu, yargının kendisine izin verdiğini söylemiş ve asıl kendisine hakaret edildiğini savunmuştu. Bu da Rasmussen'in kendi basınını takip etmediğini gösteriyor.

 

İran'a Bloklama Uyarısı

 

Karikatürlerin farklı ülkeler tarafından da yayınlanması ve protestocuların o ülkeleri de kınaması üzerine, “bu olay sadece Danimarka ile İslam dünyası arasında bir sorun değil fakat tüm elçiliklerimiz ve bayrakraklarımız yakılmakta” dedi.

 

Olayların patlak vermesinin ikinci gününde, İran elçiliğine yürünmesi üzerine Danimarka dış işleri bakanı Tahran’dan yabancı diplomatların korunmasını istemişte. Bugünde başbakan Rasmussen İran’ın boykotu büyütmesi halinde kendilerinin Dünya Ticaret Organizasyonuna alınmaması yönünde bloklayacaklarını söyledi.

 

Ankete göre Danimarkalılar... 

 

Danimarka’da bir radyo istasyonu tarafından yapılan ankete göre her 10 Danimarkalıdan dördü korku içinde. Ankete katılanların çoğunluğu karikatürlerin yayınlanmasının Müslüman ve Müslüman olmayan Danimarkalılar arasında büyük yarık açtığı fikrindeler.

 

Bu arada Danimarka hükümeti Irak ve Afganistan’daki askerleri için önlemler almaya çalışıyor.

 

Konuyla İlgli Önceki Haberlerimiz

 

Karikatür Gösterilerinde 10 Kişi Öldü

Danimarka Daha Önce de Uyarılmıştı

Çirkinliği Başlatan Gazeteci Konuştu

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48