banner39

Rasmussen'den ABD'ye: Arkanızdayız

ABD yönetiminin 'NATO Afganistan savaşında yeterli desteği vermiyor' eleştirilerine Rasmussen'den cevap geldi

Arşiv 29.09.2009, 10:57 29.09.2009, 10:57
Rasmussen'den ABD'ye: Arkanızdayız


NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Washington'a diğer NATO üyelerinin Afganistan'daki savaşa desteğinden duyduğu kuşkuları bir kenara bırakma çağrısında bulundu.

Genel Sekreterlik görevine geldikten sonra ABD'de ilk kez konuşan Rasmussen, Afganistan'daki savaşın da, bir seçim değil zorunluluk olduğunu savundu.

Ramussen konuşmasında, Amerika Birleşik Devletleri'nde NATO'ya karşı varolan şüphelerin kendisini kaygılandırdığını da söyledi.

Rasmussen'in açıklaması, Afganistan'daki NATO ve Amerikan birliklerinin komutanı General Stanley McChrystal'ın, daha fazla birlik gönderilmemesi halinde Afganistan'da başarısızlığa uğrayacakları yolundaki açıklamasının ardına rastlıyor.

NATO'nun Taliban karşısındaki savaşta verdiği kayıplar, Afganistan savaşına olan kamuoyu desteğinin azalmasına neden oldu.

Afganistan'daki operasyona katılan askerlerin yüzde 40'ının Amerika Birleşik Devletleri dışında ülkelerden geldiğini söyleyen Rasmussen, çatışmalarda bugüne kadar 20'den fazla ülkeden askerlerin öldüğünü de belirtti.

Rasmussen'in amacının Afganistan'daki koalisyona desteği artırmak olduğu ve asker sayılarının artırılması konusunda ABD'de süren tartışmalarda taraf olmadığı savunuluyor.

Rasmussen, takviye asker gönderilmesinin gerekli olup olmadığı konusunda net bir görüş ortaya koymazken, NATO genel sekreterinin bugün Amerikan Başkanı Barack Obama ile görüşmesi bekleniyor.

 


Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?