Rasmussen'den Rusya'ya 'Ortak savunma' teklifi

NATO, Rusya'nın desteğinin de yanına almak için çabalarını artırıyor

Rasmussen'den Rusya'ya 'Ortak savunma' teklifiNATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Rusya'ya, "Gelin, bölgenin ortak savunma çatısına dahil olun" çağrısını yaptı.

Rasmussen, yeni 'stratejik konsepti' anlatmak için çıktığı Güneydoğu Avrupa turunda, Romanya'nın başkenti Bükreş'e geldi. Rasmussen ve beraberindeki heyet, Cotroceni Sarayı'nda Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu ile başbaşa görüştü. Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Rasmussen, Rusya'ya mesajlar gönderdi.

NATO'nun ana görevinin toplu savunma olduğunu belirten Rasmussen, "İttifak üyelerine yönelik bir roket saldırısı tehdidi hala mevcuttur. Tehdit altındaki nüfusu koruyacak modern bir füze kalkanı sistemine hala ihtiyacımız var. ABD ile NATO'nun savunma sistemlerini kombine ederek daha etkili bir savunma gerçekleştirebiliriz" dedi.

Rusya'ya, "Avrupa'nın ve bölgenin güvenliği için ortak savunma çatısı kuralım" teklifini yapan Anders Fogh Rasmussen, Kasım ayında Lizbon'da yapılacak zirvede bu konunun ele alınacağını belirterek, "Umarım füze kalkanının, NATO'nun ortak misyonu olduğu Lizbon'da karara bağlanacaktır" diye konuştu.

Rasmussen, Afganistan'a ek asker gönderme kararı alan Romanya'ya teşekkür etti. İttifak üyesi olarak güvenlik garantisi altında olduklarını hatırlatan Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu ise, "Yükümlülüklerimiz var. Bunun bilincindeyiz" şeklinde konuştu.

"RUSYA'NIN DOKTRİNİ GERÇEK DÜNYAYI YANSITMIYOR"

Bükreş temasları sırasında Adevarul gazetesine özel demeç veren Rasmussen, Rusya'ya yönelik mesajlarını sürdürdü. Rusya'nın yeni askeri doktrininin gerçek dünyayı yansıtmadığını ileri süren Rasmussen, "NATO, Moskova'nın düşmanı değil. NATO, Rusya'yı tehdit etmiyor. Moskova'ya bir saldırı niyetimiz olmadığı gibi, Rusya'nın da bir üyemize saldıracağına ihtimal vermiyoruz. Ortak menfaatlerimizde işbirliğini neden geliştirmeyelim ki" ifadelerini kullandı.

Kaynak: cha

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2010, 13:10
banner53
YORUM EKLE

banner39