banner39

Rasmussen'in adaylığında uzlaşma yok

Danimarka Başbakanı Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği adaylığı konusunda yapılan görüşmelerde uzlaşma olmadı.

Arşiv 04.04.2009, 00:18 04.04.2009, 06:00
Rasmussen'in adaylığında uzlaşma yok


NATO'ya yeni genel sekreter arayışlarına ilişkin temaslar sürerken, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in adaylığı konusunda bir uzlaşma sağlanamadı.

Konuyla ilgili açıklama, NATO Sözcüsü James Appathurai'den geldi. NATO Sözcüsü, çalışma yemeğiyle ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, genel sekreterlik konusunda anlaşma sağlayamadıklarını, görüşmelerin süreceğini dile getirdi.

Çalışma yemeğine katılan tüm liderlerin yeni genel sekreter konusunda görüşlerini açıkladıklarını belirten sözcü, ısrarlı sorulara karşın liderlerin tavırları konusunda bilgi vermedi.

Sözcü, akşamki çalışma yemeğinde 'stratejik konsept' ve Rusya ile ilişkilerin da ayrıntılı biçimde gözden geçirildiğini kaydetti.

Bir soru üzerine NATO Sözcüsü, liderlerin toplantılarda, NATO'nun Afganistan'daki operasyonlarıyla ilgili olarak ayrıntılı görüşme olanağı bulacaklarını sözlerine ekledi.

GÜL ÇEKİNCELERİNİ DİLE GETİRDİ

NATO üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını biraraya getiren çalışma yemeğinde, , Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüş alışverişinde bulunulduğu biliniyor.

Diplomatik kaynaklar, bu temaslarda Gül'ün, Rasmussen'in adaylığı konusunda çekinceleri dile getirdiğini, bir uzlaşmaının mümkün gözükmediğini, konunun bugün de ele alınacağını bildirdiler.

Genel sekreterliğe 2004 yılının ocak ayında atanan Hollanda'nın eski dışişleri bakanı Jaap de Hoop Scheffer, 31 Temmuz 2009'da koltuğunu devrederek Brüksel'den ayrılacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuya ilişkin son açıklama ve değerlendirmeleri de NATO zirvesinde ve kulislerinde konuşuluyor.

NATO'nun yeni genel sekreterinin isminin, ''tüm ittifak üyelerinin mutabakatıyla'' belirlenmesi için 31 Temmuz'a dek zaman bulunuyor.

MERKEL 'BELİRLEMEK İSTİYORUZ' DEMİŞTİ


Almanya Başbakanı Angela Merkel, bu yaz görevi devralacak olan yeni NATO Genel Sekreterinin ismini bu akşam belirlemek istediklerini söylemişti.

NATO zirvesine katılmak amacıyla bulunduğu Baden-Baden kentinde açıklama yapan Merkel, birçok NATO ülkesinin lideri gibi kendisinin de Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in yeni genel sekreter olmasını istediğini belirterek, ''NATO Genel Sekreterini bu akşam belirlemek istiyoruz'' demişti.

TÜRKİYE SICAK BAKMIYOR

Almanya Başbakanı Merkel, Rasmussen'i desteklerken, Ankara en yetkili ağızlardan Genel Sekreterlik için Danimarka Başbakanı'nı düşünmediğini ifade etti. Başbakan Erdoğan, Londra'da, Rasmussen'in adaylığına sıcak bakmadığını kesin ifadelerle ortaya koydu ve Cumhurbaşkanı Gül'ün de aynı görüşte olduğunu belirtti.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?