banner39

Reel sektör krizde, bankalar kâr rekoru kırdı

Krize rağman, bankaların kârı Şubat ayında yüzde 58 artış gösterdi.

Arşiv 09.04.2009, 15:02 09.04.2009, 22:30
Reel sektör krizde, bankalar kâr rekoru kırdı
Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Küresel finans krizinin etkilerinin reel sektörde hissedildiği ülkemizde, krizden en fazla etkilenmesi gereken kuruluşlar olan bankalar kâr rekoru kırıyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)'nun açıkladığı verilere göre, bankaların Şubat ayı kârı, 2008'in Şubat ayına göre yüzde 58 artarak 1 Milyar 23 Milyon TL'den, 1 Milyar 617 Milyon TL'ye yükseldi.

Bankaların ilk iki aydaki kârı ise 3 Milyar 204 Milyon TL'ye yükseldi. Bankaların ilk iki aylık performansı da 2008'in ilk iki ayına göre yüzde 38'lük bir artışa işaret ediyor.

BDDK: BANKALAR REEL SEKTÖRE DESTEK OLMALI

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, "Kârlılıktaki olumlu gidiş memnun edici. Bunun çeşitli sebepleri var. En büyük etken faizlerdeki gerileme." dedi.

Bilgin, bankaların elde ettikleri yüksek oranlardaki kârlara rağmen çekingen davrandıklarını belirterek, bu kârlı performansın reel sektörle paylaşılması gerektiğini ifade etti.

Bilindiği ABD'de başlayan kriz, ilk önce finans kuruluşlarını ve dolayısıyla bankaları etkilemişti. Bazı bankalar batarken, "batmasına izin verilemeyecek kadar büyük" olanlara ise devlet hisse alımı yoluyla ortak olmuştu.

Türkiye'de ise tam tersine reel sektörde krizin etkileri hissedilirken, finans sektöründe herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması dikkat çekiyor. Bankaların güçlü pozisyonlarını korumalarının nedenleri arasında, reel sektöre kredi kullandırmada cimri davranılması da yer alıyor.

Sanayiciler, krizin etkilerinin hissedilmeye başlandığı 2008'in yaz aylarından bu yana bankaların kredi kanallarını açmasını istemelerine rağmen, devlet bankaları haricinde, bankaların kredi kullandırmada isteksiz davranmaya devam ettikleri göze çarpıyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?