banner39

Referandum Sonucu Ertelendi, Kuşkular Arttı

ABD işgali altındaki Irak'ta Cumartesi günü yapılan anayasa referandumu sonuçlarının Bağımsız Seçim Komisyonu’nca ertelenmesi, referandumuna yönelik şaibelerin ve kuşkuların artmasına neden oldu. Komisyon oyların geçerliği inceleneceğinden sonucun açık

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Referandum Sonucu Ertelendi, Kuşkular Arttı


Dünya Bülteni/Mustafa Eğilli

En son açıklanan gayri resmi sonuçlara göre anayasa, Anbar’da %99, Salahaddin’de %80, Ninova’da %65, Diyala’da %54 oranlarında reddedilirken, Süleymaniye’de %98, Kerbela ve Necef’te %85, Babil’de %70 ve Kerkük’te de %60’lık bir çoğunlukla kabul oyu verildi. 
Irak’ta Cumartesi günü yapılan anayasa referandumunun kesin sonuçlarının açıklanması ertelendi. Anayasanın kabulü için, Ninova’daki oyların belirlemesi bekleniyor.

Bağımsız Seçim Komisyonu, pek çok vilayetten gelen rakamların beklenmedik şekilde yüksek ve abartılı olmasının ardından oyları incelemeye aldığını bildirdi. Komisyonun bu açıklamayla referanduma katılım oranını kastettiği düşünülüyor.

Açıklamada, rakamların 'uluslararası ortalamaların üstünde' olduğu kaydediliyor. Bazı yerlerde hemen tüm oyların evet, bazı yerlerde ise hemen hepsinin hayır şeklinde olduğunu belirten yetkililer, bu durumda uluslararası uygulamanın oyların incelenmesi yönünde olduğunu belirtti.

Sivil Direniş Uyarısı

Sonuçların ertelenmesinin referandumda usulsüzlük ihtimalini gündeme getirdiği belirtiliyor. Irak Ulusal Diyalog Kongresi üyelerinden Salih Mutlak, usulsüzlük yapıldığının belirlenmesi halinde, Sünniler olarak sivil direniş başlatacakları tehdidinde bulunmuştu.

Sünniler, nüfusun çoğunluğunu oluşturdukları Diyala gibi bölgelerde, Irak polisinin oy verme işlemi sona ermeden sandıklara el koyduğu şikâyetinde bulunmuştu. Arap gazeteleri ise, referandumun sonucunu Ninova eyaletinin belirleyeceğini yazdı.

Bazı Sünni siyasetçiler, seçime hile karıştırıldığı suçlamaları yapmışlar, Birleşmiş Milletler yetkilileri ise oy verme işleminin sorunsuz gittiğini bildirmişti. Alınan ilk sonuçlarda referanduma katılımın yüzde altmışın üzerinde olduğu kaydediliyordu.

Irak’ta, 18 vilayetin üçünde oyların 3’te 2’sinin “hayır” çıkması halinde, yeni anayasa geçersiz sayılacak.

İki ABD Askeri Öldürüldü

ABD işgal ordusunun Irak’ın batısında sürdürdüğü operasyonlarda 2 ABD askeriyle 4 direnişçi öldü. ABD işgal ordusu, 2 askerin Irak’ın Ürdün sınırı yakınlarında bulunan er-Rutba kenti civarında, direnişçilerle giriştikleri çatışmada öldüklerini bildirdi. Çatışmada 4 direnişçi de öldürülürken, silahlarına el konuldu. Bağdat’ta da, Sünni politikacılardan Sanayi Bakanı Osman en-Necefi’nin danışmanı Ayid Abdülgani öldürüldü.

 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü