banner15

'Reform bitmeden ABD gitmesin'

TArık el Haşimi, Irak ordusunu dağıtan ABD'yi eleştirerek, "ABD, Irak güvenlik güçlerinin reformunu tamamlamadan Irak'tan ayrılmamalı" dedi.

'Reform bitmeden ABD gitmesin'

ABD Devlet Başkanı George Bush ile salı günü görüşen Haşimi, Washington'ta bir düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, Bush ile görüşmesinde Nuri El Maliki hükümetinden çok Irak'taki mezhepsel şiddete son verebilecek bir siyasi koalisyon oluşturulması fikri üzerinde durduklarını söyledi.

Iraklı Sünni politikacı Haşimi, ABD'nin Irak'tan çekilme takvimi vermesinin, Irak ordusu ve güvenlik güçlerinin ciddi biçimde reformdan geçirilmesiyle bağlantılı olduğunu kaydetti.

Haşimi, güvenlik güçleriyle ilgili reformlar tamamlanmazsa milisler ve hükümet güçlerine sızmış milislerin masum insanlara karşı katliamlarını artıracaklarını, bir güvenlik boşluğu oluşacağını, bunun da istikrardan ziyade kargaşaya neden olacağını vurguladı.

"Az ya da çok, güvenliği sağlayan Irak ordusunu ve güvenlik güçlerini yanlışlıkla dağıtan ABD'nin Irak hükümetine borcu olduğunu" ileri süren Haşimi, Irak ordusu ve güvenlik güçlerinin yarattığı güvenlik boşluğunu şimdi Şii ve Sünni milisler, teröristler ve organize suç örgütlerinin doldurduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35