banner39

Regaip Kandili'nde camiler doldu taştı

Regaip Kandili kutlamaları nedeniyle Türkiye'nin değişik yelerinde halk camilere akın ederke dualar etti.

Arşiv 18.06.2010, 03:30 18.06.2010, 07:23
Regaip Kandili'nde camiler doldu taştı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rahmet, mağfiret ve bereket iklimi olan üç ayların başlangıcı Regaip Kandili, tüm İslam Aleminde olduğu gibi Türkiye'de de camilerde mevlidi şerif, dua ve ibadetle kutlandı.

İnsanların en fazla ilgili gösterdiği camilerden biriside Edirne'de Selimiye Cami oldu. Mübarek gecede ibadetini Selimiye'de yapmak isteyen vatandaşlar akşam namazı ile birlikte camiye akın etti.

Asırlık Selimiye Camii mübarek gün ve gecelerde müminler tarafından doluyor. Gerek yurt dışında gerekse Edirne'ye komşu iller başta olmak üzere çok sayıda insan Selimiye gelerek ibadetini yapıyor.

Regaip Kandili öncesinde de bayanlar, erkekler ve çocuklar camiye akın etti. Yatsı namazına kadar camiinin tamamı oldu.

Camii görevlileri tarafından okunan Mevlid-i Şerif ve yapılan dualara eşlik eden cemaat yatsı namazını kıldıktan sonra evlerine dağıldı.

KARS'TA CAMİLER DOLUP TAŞTI 

Rahmet, mağfiret ve bereket iklimi olan üç ayların başlangıcı Regaip Kandili, tüm İslam Aleminde olduğu gibi Kars'ta da bütün camilerde mevlidi şerif, dua ve ibadetle kutlandı.

Kars'ta Merkez Camii'nde mevlidi şerif okundu. Kandil gecesi İl Müftüsü İlyas Gümüş, Cami İmamı Ömer Uzgur, müezzinlerin okuduğu Kur'an-ı Kerim ve ilahilerle süslendi. Camiyi dolduran 7'den 70'e kadın-erkek bütün cemaat Kur'an-ı Kerim ve ilahileri can kulağıyla dinleyip dualara gür sesle "Amin" dedi. Mağfirek ve bereket iklimi üç ayların ilk kandil gecesinde bolca dua edip istiğfarda bulundular.

İl Müftüsü İlyas Gümüş, namaz öncesinde verdiği vaazda üç ayların hikmet ve bereketinden faydalanmanın bir fırsat olduğunu ve bu fırsatında tövbelerle değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

KIZILAY CAMİLERLE ŞEKER VE LOKUM DAĞITTI

Türk Kızılay'ı Kars şube Başkanlığı da her kandilde olduğu gibi bu kandilde de cemaate lokum ve şeker dağıttı. Şube Başkanı Remzi Aras, şube yönetimi ve Kızılay gönüllüsü çocuklar camilerde şeker ve lokum dağıttı.

ÇOCUKLAR CAMİLERE AKIN ETTİ

Kandil gecesinde bu sene de çocuklar, camilere akın etti. Çocuklar kandil şekerlerinin dağıtılması ve kolonya ikramlarında görev aldı. Cemaatin büyük bir şefkat ve sevgisine maruz kalan çocuklar adeta kandile renk kattı.

ERZURUM'DA KANDİL COŞKUSU

İslam aleminin kutsal saydığı Regaib Kandili Erzurum'da ibadetle idrak edildi. Kandil nedeniyle Ulu Cami'ne yaklaşık 7 bin kişi akın etti. Dışarıda havanın yağışlı olması nedeniyle camiye sığmayan binlerce kişi ise çevredeki başka camilere akın etti.

Erzurum Müftüsü Yakup Arslan'ın yaptığı duaya cemaat 'amin' dedi. Regaib Kandili TRT 1'den de canlı olarak bütün Türkiye'ye ve dünyaya aktarıldı.

Cami çıkışı vatandaşlar, Kandilin birlik ve beraberlik ve bütün islam alemine hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Bu arada Türk Telekom tarafından düzenlenen Göksel konseri de kandil saatine denk gelmesi nedeniyle yarın aynı saatte yeniden yapılmak üzere iptal edildi.

HATAY'DA ŞEHİTLER İÇİN DUA EDİLDİ

Hatay'ın İskenderun İlçesinde terör örgütlerinin roket atarlı saldırı sonucu şehit edilen 6 Mehmetçik için dualar edildi ilahiler okundu.

30 Mayıs gecesi İskenderun Deniz Üs komutanlığına bağlı Deniz İkmal Destek Komutanlığı'na teröristlerce düzenlenen roketatarlı saldırı sonucu 6 askerin şehit olduğu İskenderun'da Kaptan Mehmet Paşa Camisinde akşam namazına müteakip okunan mevlid-i şerifde şehitler için dualar edildi.

İskenderun Müftülüğü İlahi Gurubunun seslendirdiği 'Şehitler Ölmez vatan bölünmez Kardeş' ilahisinin okunması sırasında camiyi dolduran yüzlerce kişi duygu ve hüzün dolu anlar yaşandı. Cemaat göz yaşlarına hakim olamadı.

İskenderun Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Kur'an-ı Kerim ve ilahilerin okunmasının ve duaların edilmesinin ardından yaptığı konuşmada, "30 Mayıs'ta şehrimizde görev yapan vatan evlatlarından 6 askerimiz şehid oldu. 6 tane vatan evladını kaybettik. Bir daha böyle kötü hadiseler yaşamamak için dualar edelim. Allahım memleketimizi terör belasından kurtar, devletimize, milletimize ordumuza, cennet vatanımıza kastedenlere aziz ismi şerifinle tecelli et" diyerek dua etti.

ANTALYA'DA CAMİLER TAŞTI

Regaip Kandili Antalya'da coşkuyla kutlandı. Mübarek üç ayların başlangıcı olan Regaip Kandili'ni Antalyalılar Muratpaşa Camii'nde karşıladı.

Antalya'nın en eski camilerinden olan Muratpaşa Camii'sine sığmayan Antalyalılar, namazı avluda kıldı. Avluda yere serilen hasırlar üzerinde namaz kılan Antalyalılar vaazı dinledi.

Daha sonra yatsı namazını kılan Antalyalılar, ellerini semaya açarak Allah'a yalvardı. Yatsı namazının ardından Muratpaşa Camii'nde Kur'an-ı Kerim okundu. Antalyalılara Camii çıkışında ikramlar sunuldu.

Yatsı namazı öncesinde Antalya İl Müftüsü Mahmut Yeleser verdiği vaazında, Regaip Kandili'nin önemini anlatıp, Antalyalıların geceyi en iyi şekilde değerlendirmesini istedi.

İZMİR'DE REGAİP KANDİLİ COŞKUSU

Kandili tüm Türkiye'de olduğu gibi İzmir'de de coşkuyla kutlandı. Kadın erkek her yaş gurubu, kandili en iyi şekilde değerlendirebilmek için camilere akın etti. Camilere sığmayan cemaat avlu ve sokaklara taştı. Camiye giremeyen cemaat, serilen hasırlar üzerinde namazlarını kılabildi.

İzmir'in Karşıyaka ilçesindeki İzzet Erişen Camii, Ragaip Kandili'nde Bosna Hersek'ten gelen misafirleri ağırladı. Saraybosna'dan gelen din görevlileri İzmirliler'e Kuran'ı Kerim okuyup, kendi dillerinde ilahiler seslendirdi. Tüm camilerde yatsı namazını kılan İzmirliler, ellerini semaya açıp dua etti. Cami çıkışında cemaate lokum, lokma gibi ikramlarda bulunuldu.

İZMİRLİ ROMANLAR KANDİLDE ŞEHİTLERİ UNUTMADI

İzmir'de üç roman derneği, Regaip Kandili nedeniyle bir araya gelerek şehitlerimiz için Kuran'ı Kerim ve Mevlid'i Şerif okuttu, lokma döktürüp yemek verdi.

Roman Derneği Başkanı İlkay Pekbalıkçı, Örnekköy Roman Derneği Başkanı Ali Tayyar ve Roman Esnaflar Derneği Başkanı İrfan Çıtırgı, terör saldırıları sonucu hayatını kaybeden şehitlerimizi Regaip Kandili'nde unutmadı. Roman vatandaşlarımız, şehitlerimiz için Karşıyaka ilçesi Örnekköy Mahallesi'ndeki pazaryerinde lokma döktürüp yemek verdi. Şehitlerimiz için Kuran'ı Kerim okunup dualar edildi.

Türk vatandaşı olan herkesle etle tırnak gibi olduklarını söyleyen Roman Derneği Başkanı Pekbalıkçı, vatanı için hayatını veren şehitlerin kendi çocukları ve kardeşleri olduğunu söyledi. Şehitler için Allah'tan rahmet, yakınlarına da sabır dileyen Pekbalıkçı, "Onlar bizler için, vatanımız için canlarını verdi. Onlara minnettarız. Bu gecede onları unutmamak boynumuzun borcuydu" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?