banner39

Rehn Kürt konferansına katılacak

AP'de yapılacak Kürt Konferansına, AB Komisyonu Üyesi Rehn de katılacak.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Rehn Kürt konferansına katılacak

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) 16-17 Ekim tarihleri arasında "Türkiye, Avrupa Birliği ve Kürtler" konulu uluslar arası bir konferans düzenlenecek. Konferansta AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'in de bir konuşma yapacağı bildirildi. İki gün sürecek konferansın programı belli oldu. ABHaber'in ulaştığı taslak programda konferans, Güney Afrikalı Başpiskopos Desmond Tutu, İngiliz yazar Harold Pinter ve İranlı insan hakları savunucusu Şirin Ebadi olmak üzere, Nobel ödüllü üç şahsiyet ile insan hakları konusunda çalışmaları ile tanınan Bianca Jagger'in himayesinde gerçekleşecek.
Konferansta söz alacak kişiler arasında DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, AP Sosyalist Grubu Başkan Yardımcısı Jan Marinus Wiersma, AP milletvekili Feleknas Uca ile avukat Eren Keskin ve Yusuf Alataş da bulunuyor.

Programa göre, konferans sırasında "Türkiye'nin AB üyeliği", "Türkiye'nin demokratik geleceği ve Kürtler", "Türkiye'nin AB üyeliği barış ve uzlaşma için bir şans", "Türkiye'nin adaylığı ve derin devlet engeli", "Silahlı Çatışma ve AB'ye katılım", "İnsan hakları, azınlıklar ve hukuk üstünlüğü", "Kürtlerin Siyasi Temsili" ve "Güçlerin ayrımı ve yargı" gibi konular ele alınacak.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?