banner39

'Rejim değişikliği'ne Suudi desteği

Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Haddam başta olmak üzere Suriyeli muhalifleri biraraya getirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Rejim değişikliği'ne Suudi desteği

Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile Prens Sultan Abdülaziz’in, Suriyeli muhalif liderler Abdülhalim Haddam, “Suriye Müslüman Kardeşleri” lideri Ali El Bayanuni ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın sürgün amcası Rıfat Esad ile görüştükleri ortaya çıktı. ABD destekli üç muhalif liderle ayrı ayrı görüşmeler yapan kral ile prensin, ortak gündeminin “Esad rejimini devirmek” olduğu öğrenildi.

İsrailli Arap gazetesi El Sinara’nın haberine göre, kral ve prens, sürgün lider Haddam, Bayanuni ve Rıfat Esad ile “Suriye’de istikrarsızlık yaratma ve Devlet Başkanı Beşar Esad’ı devirme planlarını” görüştü.

Suriye gazetelerinde “Suudiler Suriye’de istikrarsızlık yaratmaya çalışıyor. Amaçları iç savaş ve sınırların ABD çıkarlarına göre belirlenmesi. Bunun için hiçbir fırsatı kaçırmıyorlar” ifadeleriyle yer bulan haberlerde ayrıca, “Haddam, Bayanuni ve Rıfat Esad, kral ve prens ile Ortadoğu’daki durumu, Suriye’nin uluslararası toplumdan izole edilmesi meselesini, Esad yönetiminin zaaflarını ve genel siyasi durumu görüştü. Haddam, Suriye’deki Esad karşıtı hareketle ilgili olarak kral ve prense bilgi verdi” ifadeleri kullanıldı.
 
Haddam: Suudi Arabistan'a umre için gittim
 
Katar'dan yayın yapan El Cezire televizyonuna açıklamada bulunan Abdülhalim Haddam, Suudi Arabistan'a umre için gittiğini açıkladı. Umre sonrası Suudi yetkililer ile biraraya geldiğini kabul eden Haddam, Beşşar Esad yönetimine yönelik yine sert açıklamalarda bulundu.
 
Bu arada Hariri ailesine ait olan Lübnanlı bir televizyon kanalına konuşan Haddam, “Esad rejiminin devrilmek üzere olduğunu ve demokratik rejimin kısa vadede tesis edileceğini” iddia etti. Beşar Esad’ın selefi Hafız Esad rejimi döneminde, ülkenin etkili isimlerinden olan Haddam, daha sonra Esad yönetimiyle ters düşmüş ve Refik Hariri cinayetinde Esad’ın parmağı olduğunu iddia etmişti. Bu nedenle Suriye’den kaçan Haddam, geçmişte kanlı bir mücadele yürüttüğü “Suriye Müslüman Kardeşleri”nin ortaklığında, “Ulusal Kurtuluş Cephesi” adlı bir çatı örgütü kurmuştu.
 
UKC’ye uzak duran ve Hafız döneminde, rejimin “ikinci ismi” olan Rıfat Esad ise, kardeşine karşı 1983 yılında başarısız bir darbe girişiminde bulunmuş ve eski Suriye Devlet Başkanı’nın komada olduğu yıllarda başkanlığını ilan etmişti. Esad’ın iktidarı devralmasının ardından ise, Suriye’den sürgün edilmişti.
 
Haddam'ın el Cezire'deki açıklaması için tıklayın
 
 
Kaynak: Dünya Bülteni ve Evrensel

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?