banner39

Reklamlardaki vaatlerinize uyun

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu Başkanı Ramazan Ersoy, turizmcieri uyardı.

Arşiv 27.05.2010, 01:26 27.05.2010, 01:28
Reklamlardaki vaatlerinize uyun

 

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu Başkanı Ramazan Ersoy, yaz sezonunun gelmesiyle birlikte turizmcileri uyardı. Ersoy, turizm sektörünün canlandırılmasında ve geliştirilmesinde son derece önemli bir araç olan bu reklam ve ilanların, doğru ve dürüst olması ve reklamlarda tüketiciye sunulan vaatlerin gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

OLMAYAN VE OLMAYACAK ŞEYLER VAAT ETMEYİN 

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu Başkanı Ramazan Ersoy’un yaptığı yazılı açıklamaya göre, turizm sektöründe faaliyette bulunan işletmeler tarafından turizm tesislerinin tanıtımına yönelik yapılan reklam ve ilanlarda tüketicilerin yanıltıcı ve aldatıcı unsurlara sıklıkla yer verildiğini belirtildi. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile sorumluluk yüklenmiş olan reklam verenlerin, mecra kuruluşları ve reklam ajanslarının cezai yaptırımlarla karşılaşmamalarını teminen gerekli hususların açıklanmasında yarar görüldüğü ifade eden Ersoy, şu uyarılara dikkat çekti:

İŞTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

  • “Kültür ve Turizm Bakanlığınca verilen ‘turizm belgesi’nde belirlenmiş olan ‘işletme adı’ ve tesisin niteliğinin bir göstergesi olan ‘yıldız sayısı’na farklılık oluşturacak bir şekilde tanıtılmaması gerekmekte.
  • Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenmiş bir turizm belgesi olmadığı veya belgesi iptal edildiği halde, anılan Bakanlıkça belgelendirilmiş gibi tanıtılmamalı.
  • Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenmiş bir turizm belgesi olmadığı veya belgesi iptal edildiği halde, ‘Butik Otel, Tatil Köyü, Termal Otel, Apart Otel gibi’ nitelendirmelerle özel nitelikte tesis olduğu izlenimi uyandıracak şekilde tanıtılmaması gerekmekte.
  • Kendileriyle aynı statüde bulunan tesislerden farklı özelliklere sahip bir tesis olduğu izlenimi uyandıracak şekilde ‘lux, deluxe, ultra, (+), gibi’ ibarelerle yer verilmemeli.
  • Fiziksel özellikleri (tesisin konumu, denize olan mesafesi, odaların özellikleri gibi) sundukları hizmetlerin niteliği (yarım/tam pansiyon olması gibi) ve ödenecek fiyatlar konusunda gerçeği yansıtmayan ifadelere yer verilmemesi veya bu konularda tüketicilerin eksik bilgilenmesine yol açacak şekilde tanıtım yapılmamalı.
  • Reklam ve ilanlarda, konaklama bedelleriyle ilgili indirimli veya kampanyalı fiyatlar varsa, bu fiyatların şartlarına ve istisnalarına ilişkin hususları dikkatle incelenmeli.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?