banner39

Reklâmlara dikkat: 3G aldatmacası

3G internet hizmeti satan firmaların yanıltıcı reklâmları nedeniyle üç operatör cezalandırıldı.

Arşiv 20.04.2010, 21:06 20.04.2010, 21:06
Reklâmlara dikkat: 3G aldatmacası


Ömer Faruk Akari / Dünya Bülteni

3G internet hizmeti satan firmaların yanıltıcı reklâmları nedeniyle Reklâm Kurulu’nun üç operatöre 672 bin TL para cezası kesildi. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu; "Reklâm Kurulu'nun bu kararları tüketicinin hak arama gayretlerinin sonucunu ortaya koyan, memnuniyet verici bir gelişmedir ." dedi.

Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu şu açıklamada bulundu: “Geçen yılın ikinci yarısında Türkiye tüketicisi GSM sektöründe 3G teknolojisi ile tanışmıştır. Bu süreçte 3G reklâmlarının etkisine kapılıp, bedava modem veya 3G uyumlu cep telefonu aldıklarını zanneden tüketiciler, 12 – 24 ay gibi zorunlu abonelik sözleşmelerine imza atmışlardır.

Son aylarda Tüketiciler Birliği'ne gelen binlerce şikâyette, iletişim sektöründeki reklâmlara aldanarak abonelik sözleşmesi imzalayan, ancak vaat edilen hizmeti kapsama alanı yetersizliği nedeniyle alamadığını ifade eden tüketiciler, sözleşmeyi fes etmek istediklerinde satıcı tarafından "Cayma Bedeli" adı altında cezalara muhatap bırakıldıklarını belirtmişlerdir. Kapsama alanı yetersizliği yanında, kotaların süratle dolması ve çok yüksek kota aşım ücretleriyle karşılaşan aboneler, sözleşmelerini sonlandırmak istediklerinde ise, 12 ay veya 24 ay gibi taahhütler nedeniyle, taahhüt süresinin sonuna kadar olan ücretleri ödemek zorunda bırakılmıştır.

Reklâm Kurulu yapılan itirazlar sonucunda, 3 GSM firmasını da veremedikleri hizmetin reklâmını yapmaları, bu reklâmlar dolayısıyla da sözleşme taahhütleri bahanesiyle tüketicileri mağdur etmesi nedeniyle cezalandırılmıştır. Bu karar, özellikle tüketicilerin yoğun şikâyetlerine neden olan, belli bir süre zorunlu abonelik şartı taşıyan sözleşmelerin daha kolay iptal edilebilmesini de sağlayacaktır.”

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?