banner39

Rektörler de 'YMuhtıra'dan yana

Üniversiteler Arası Kurul, Yargıtay bildirisine tam destek verdiğini açıkladı

Arşiv 23.05.2008, 14:40 23.05.2008, 14:48
Rektörler de 'YMuhtıra'dan yana

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kurul adınan toplantının ardından bir açıklama yapan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof . Dr. Mustafa Akaydın Üniversiteler arası Üst Kurulun hükümetten ve AB'den gelen eleştirilerle yargıya haksızlık yapıldığını söyledi.

Türk yargısına yurt içi ve yurt dışından yapılan müdahalelere Üniversiteler Arası Kurul olarak karşı olduklarını belirten Akaydın, bir süre önce YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın açıkladığı üniversitelerde kontenjan artımı yapılacağı projesine de karşı olduklarını açıkladı. Değişiklik için, "Üniversitelerde öğrenci kontenjanlarının artırılması sorunları artırır. Derslik bile yok. Kontenjan üniversitelere sorulmadan artırılamaz.
diyen Akaydın, yakın zamanda görev süresi dolacak olan 22 rektörün yerine atanacaklar için yapılacak seçimi de eleştirdi.

"Rektör seçimlerinde mülakat olmaz." diyen Akaydın, şunları söyledi: "Gelecek ay 22 rektör atanacak.Üniversitelerin seçeceği 6 rektör adayı 3'e indirilirken YÖK'te adaylara mülakat yapılıyor. Bir süredir yapılan bu uygulama durdurulmalı. terkedilmeli. Etik değil."

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?