Rektörler kılık kıyafet özgürlüğünü istemiyor

Yeni Anayasa konusunda rektörlerin görüşünü bildiren YÖK Başkanı Erdoğan Teziç sert eleştirilerde bulundu.

Rektörler kılık kıyafet özgürlüğünü istemiyor

YÖK Başkanı Erdoğan Teziç yaptığı açıklamada yeni anayasa için siyasi partiler arasında muhakkak bir uzlaşmayla hazırlanması gerektiğini belirtti.

Rektörler Komitesi adına açıklama yapan YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, yeni Anayasa'da kılık kıyafete serbestlik getirecek bir düzenleme yapmanın mümkün olmadığını iddia etti.

Rektörlerle birlikte bugün bir toplantı gerçekleştiren YÖK Başkanı Teziç, toplantı sonrası ortak basın açıklamasını okudu. Teziç, yeni Anayasa çalışmalarının hazırlık sürecine eleştiride bulunarak, şöyle konuştu:

"22 Temmuz seçimlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde çoğunluğu elde eden AK Parti'nin hazırlattığı anayasa değişiklik taslağının katılımcı demokratik yollara başvurulacağı vaatleri inandırıcılıktan uzaktır.

Taslağın hazırlanma yöntemi toplumda güvensizliğe yol açmıştır. Anayasa değişikliğinin Türk toplumunda endişe ve tedirginliği giderecek bir ortamda yapılması gelecekte bu metnin benimsenmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Anayasa değişikliğine ara verilip 21 Ekim de yapılacak halk oylaması seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili siyasi belirsizliğin açıklığa kavuşmasıyla başlanması faydalı olacaktır.

Yüksek Öğretim Kurumları'nda uygulanmakta olan türban yasağı yüksek mahkemelerin ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarıyla oluşan bir hukuki durumdur. Bu hukuki durum ortaya çıkarken Türk yüksek mahkemelerinin Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda oluşturduğu karar AİHM norm ve değerleriyle de uyumlu buluşmuştur.

Bu nedenle de YÖK, Anayasa da kılık kıyafet düzenlemesinin yapılmasının mümkün olmayacağını hatırlatmak zorunda olacaktır."

 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2007, 23:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail Güneş
İsmail Güneş - 11 yıl Önce

1- YOK Başkanının açıklamasında ifade ettiği "anayasa değişiklik taslağının katılımcı demokratik yollara başvurulacağı vaatleri inandırıcılıktan uzaktır" cümlesi kesinlikle gerçek dışı şahsi yorumudur. Milletimiz hükümetini seçmiş ve kendilerini yeterince inandırıcı bulmaktadır. Ayrıca bu konu YOK e sorulmayacaktır.
2- "Taslağın hazırlanma yöntemi toplumda güvensizliğe yol açmıştır" ifadesi bir hezeyanın açığa vurulmasıdır. Ortada sağlanmış bir güven vardır. Haddini bilmeyenler bu güvenden rahatsız olabilir. Bu konuda kervan yoluna devam etmektedir.
3- "Anayasa da kılık kıyafet düzenlemesinin yapılmasının mümkün olmayacağını hatırlatmak zorunda olacaktır" ifadesi kendince bir temenni olarak algılanabilir. Muhakkak ki huzur ve güven içerisinde kız evlatlarımız ALLAH ın izniyle ve dinlerinin müsaade etttiği kıyafetleri ile okuyabileceklerdir.

Sonuç olarak YOK başkanına kimsenin bir şey sorduğu yoktur. Kendisi muhatap alınmamaktadır. Bu açıklaması ile muhatap alınılmayacaktır. Zaten kendisinin ve temsil ettiği kurumun son toplantılarından biridir.

Saygılarımla

MÜSLİM
MÜSLİM - 11 yıl Önce

İnsan kendine soramadan edemiyor.
Acaba hıristiyan,yada yahudi memleketindemi yaşıyoruz diye.
yada kurtuluş savaşını kaybettikte şimdi bizi yönetenler o yüzden mi islama düşman.
Bir türlü halimizi anlatacak ne kelime nede bir söz bulamadım.
bunlara Allaha düşmanlıkta bu kadar cürretkar davranmaya sevk eden şey ne?.
yada içlerindeki gizli imansızlığı açığa vurmanın bedeli çok mu yüksek.?*

halid
halid - 11 yıl Önce

Allah teziç ve onun uşaklığını yapan rektörlere lanet etsin.maalesef en üst eğitim kurumları zalimlerin elinde."zalimler için yaşasın cehennem"

ertan
ertan - 11 yıl Önce

erdoğan tesiç in hangi dine mensup olduğunu merak ediyorum açıklarsa beni mutu edecek.

Müslim
Müslim - 11 yıl Önce

sayın teziç, siz sadece hatırlatırsınız. başka bişey yapamazsınız. bu millet kararını vermiş,, Ak partiyi başa getirmiştir. siz akademisyen yetiştirin yeter.

  kara
kara - 11 yıl Önce

bu ülkede bir yalakalarmı müslüman elleam dürüllah bizde müslüman ve aynı zamanda öz ve öz osmanlı torunlarıgız . bu yorumum kendini çok bilmiş sananlara söylüyorum

SIRADAKİ HABER

banner10