banner15

Rektörlere PAPA benzetmesi

MÜSİAD, 'Türkiye'nin istikrarını bozmak için dışarda Papa, içeride rektörler rol alıyor'' dedi.

Rektörlere PAPA benzetmesi

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Bolat, ''Türkiye'nin istikrarını bozmak için dışarda Papa, içeride bazı rektörler rol alıyor'' dedi. MÜSİAD Antalya Şubesince düzenlenen geleneksel iftar yemeğine katılan Bolat, Türkiye'nin 25 yıl sonra yakaladığı istikrarı bozmak için içeride ve dışardaki bazı ''şer güçlerin'' harekete geçtiğini öne sürdü.

''Türkiye 25 yılda ilk defa 5 yıl içinde seçime gitmeden istikralı bir şekilde yolunu çizmiştir'' diyen Bolat, şöyle devam etti: ''Son günlerde bu istikrarı bozmak için artık eskimiş olan irtica laflarını gündeme getirmeye başladılar. Türkiye'de, kabul edelim veya etmeyelim istikrarlı bir ortam var. İşadamları bunu istiyor. Ancak hem içeride hem de dışarda bunu birileri bozmak için çeşitli roller alıyorlar. Türkiye'nin istikrarını bozmak için dışarda Papa, içeride bazı rektörler rol alıyor'' diye konuştu.

Konuşmasında Batı ülkelerinde önümüzdeki günlerde faiz indirimi yaşanabileceğine dikkati çeken Bolat, ''Faiz artırımlarını durdurup faiz indirimleri başlayabilir. Batı ekonomilerinin yatırıma ihtiyacı var. Gerekli ayarlamayı mutlaka yapacaklardır. Türkiye bundan ders almalı'' görüşünü belirtti.

DÖVİZ ÜZERİNDEN OYUN OYNAMAYIN

Türkiye'de ekonomik alandaki iyileşmelere karşın bazı risklerin gözardı edilmemesi gerektiğine de değinen Bolat, yüksek faiz, düşük kur uygulaması, ithalatın artması, emtia ve enerji fiyatlarındaki artış ile cari açık ve döviz kurundaki dengesizliğin önemli riskleri oluşturduğunu dile getirdi.

Çin'in dev adımlarla ilerlediğini, Türkiye'nin 690 milyon dolarlık ihracatına karşılık, Çin'in Türkiye'ye 6,5 milyar dolar ihracat yaptığını belirten Bolat, işadamlarına, ''Bu nedenle ihracat çok önemli. Her zaman işadamlarına tavsiyemiz şu; Döviz üzerinden oyun oynamayın. Döviz geliriniz yoksa döviz üzerinden risk almayın. Döviz kurunun çok hızlı inip çıkması hepimiz için olumsuzluk. Dövizde denge kuruna yaklaşılmasını sağlamak lazım'' diye seslendi.

Cari açığa tedbir alınması, yatırım ortamının iyileştirilmesi ve rekabet olanaklarının artırılması gerektiğine de değinen Bolat, Türkiye'nin elektriği en pahalı kullanan ülke olduğunu savunarak, elektriğin ucuzlamasını beklediklerini söyledi. Tarım sektörünün geliştirilmesinin önemine değilen Bolat, ''Doğru reçeteleri tarım sektöründe uygulamamız şart. Tarımda hızlı bir çözülme var. Tarımda geçişi düzenli yapabilmemiz lazım. İnsanımızı toprakta tutabilmemiz lazım. Hükümet bu konulara ciddi bir şekilde eğilmelidir'' dedi. Türkiye'deki istikrar ortamının önemini yineleyen Bolat, sözlerine şunları ekledi: ''Bu istikrarı hangi siyasi iş başında olursa olsun sürdürmesi gerekir. İş adamları olarak bunu iyi değerlendirmemiz lazım. Türkiye'de iyi şeylerde de oluyor ancak bunları görmezlikten gelen bazı medyatik ekonomi profesörleri var.''

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48