banner39

Resmi nikaha 100 YTL ödül

Şanlıurfa'da şubat ayı içinde başlatılan projede resmi nikah kıyan çiftlere 100 YTl verileceğinin duyurulması ile nikah salonları dolmaya başladı

Arşiv 20.04.2007, 16:23 20.04.2007, 16:23
Resmi nikaha 100 YTL ödül

Şanlıurfa Valiliği'nin başlattığı 'Resmi Nikaha 100 YTL' projesine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Şubat ayı içerisinde başlayan projeden yararlanmak isteyen vatandaşlar, spor salonunda yapılan nikah töreni için sabahın erken saatlerinde itibaren salonu doldurdu. Program kapsamında bin 100 ailenin resmi nikah işlemleri yapıldı.

Her çifte nikah sonrası 100 YTL'lik hediye çeki ile birlikte resmi işlemleri tamamlanan her çocuk için Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bütçesinden 25 YTL verildi. Resmi nikah kıydırmak isteyen çiftler arasında 20 yıldan bu yana dini nikahla evliliğini sürdüren 8 çocuklu bir çift dikkat çekerken bazı eşler arasında yaş farkının fazla olduğu görüldü. Törende konuşan Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, 2 ay gibi kısa bir süre içerisinde kentte uzun yıllar dini nikahla evliliğini sürdüren çok sayıda vatandaşın resmi nikah için valiliğe başvuruda bulunduğunu kaydetti. Amaçlarının kentte bir tane bile resmi nikahsız çift bırakmamak olduğunu dile getiren Yavaşcan, gizli nüfus olarak adlandırdığı bu durumun devletin insan odaklı politikaları belirlerken isabetli kararlar vermesine mani olduğunu söyledi. Resmi nikah işlemlerine vatandaşların daha fazla ilgi göstermesini sağlamak için işlemlerini yaptıran her aileye 100 YTL, her çocuk için ise 25 YTL evlilik hediyesi verildiğini söyleyen Yavaşcan, yardımda bulunulacak çocuk sayısını 550 olarak açıkladı.

Vali Yavaşcan ve eşi Ayla Yavaşcan, Hülya Atala ve Cumaali Yıldızdaş'ın nikah şahitliğini yaptı. İl Vatandaşlık ve Nüfus Müdürü Uğur Kuşcanın kıydığı nikah sonunda aileye 100 YTL'lik hediye çeki ile hediye paketi verildi.

Törene katılan Abdullah Ağaçcı, 20 yıldan bu yana maddi imkansızlıklar sebebi ile resmi nikah kıydıramadıklarını Valiliğin düzenlediği bu kampanyayı duyunca hemen girişimde bulunduklarını söyledi. Çocuklarını okula gönderemediğini, devlete göre bekar sayıldığını, bu durumun da kendisini ve ailesini rahatsız ettiğini kaydeden Ağaçcı, ikinci kez nikah masasına oturmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Çocuklarının da bu mutlu güne tanıklık etmesi için 8 çocuğunu alarak salona geldiğini söyleyen Ağaçcı, projeye öncülük eden Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan'a teşekkür etti.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?