banner39

Restoran ve lokantalar zor durumda!

Dana etinin kilosunun 15 dolar seviyesine çıktığını söyleyen TÜRES başkanı, acilen 'et konseyi' kurulmasını istedi.

Arşiv 15.02.2010, 11:02 15.02.2010, 11:02
Restoran ve lokantalar zor durumda!

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Restoran ve lokantaların temel hammaddesi olan kırmızı ette, son günlerde yüksek oranda  fiyat artışı yaşanıyor. Temel hammaddesi kırmızı et olan restoran ve lokanta sektörü yaşanan zamlara tepkili.
 
HAYVANCILIK İLE İLGİLİ KÖKLÜ ÇÖZÜM BULUNMALI

 
Konuyla alakalı  açıklama yapan Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Bingöl, şu an dana etinin kilosunun Avrupa'da 4-7 Euro, Amerika’da ise ortalama 4 dolara satıldığını ama Türkiye'de 15 dolar seviyesine yaklaştığını belirtti. Ramazan Bingöl, "Bu durum en temel hammaddelerinden birisi kırmızı et olan lokantaların maliyetlerini inanılmaz ölçülerde arttırıyor" ifadesini kullandı.

STK VE TARIM BAKANLIGI İŞ BİRLİGİ  İLE ÇÖZÜME GİDİLMELİ

Bu artışı işletmesine zam olarak yansıtamayan ve eski fiyatlar ile satışa devam eden lokantaların zararının büyüdüğüne işaret eden Bingöl, “Et fiyatlarındaki artış frenlenmediği takdirde sektörde büyük iflaslar yaşanacak, buna acilen dur denilmesi gerekiyor”dedi.

Aşırı fiyat artışlarından dolayı hammadde tedariği konusunda restoran ve lokantaların büyük zorluklar yaşadığına işaret eden TÜRES Başkanı Bingöl, Yüzde 70 oranında zamlanan etin restoran ve lokantalar tarafından işlendiğini, buna rağmen son tüketiciye satışında eski fiyatların geçerli olduğunu anlatarak, "Eti alırken yüzde 70 zamlı alıyoruz. Aradaki fark, birçok işletmeyi telafisi mümkün olmayan zararlara sevk ediyor” şeklinde konuştu.

Lokanta sektöründe yaşanan krizin yüzlerce sektörü derinden etkilediğini özellikle vurgulayan Bingöl açıklamasında şunları söyledi: "Bugün et fiyatlarındaki artışa karşı ayakta kalmaya çalışan sektörümüzde zarar edip kapanan her işletme yansımaları ile birlikte yüzlerce sektöre etki edecek, lokantaların ayakta kalmaları sağlanmalı."

BİLEN BİLMEYEN HERKES KONU HAKINDA KONUŞUYOR

Ramazan Bingöl daha sorşa şu ifadeleri kullandı: “Sektörün girdiği bu zor durumda bilen ve bilmeyen herkes yorumda bulunuyor bu bilgi kirliği zararın boyutlarını derinleştiriyor,bu noktada çözümü sektördeki önemli sivil toplum kuruluşları,Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın  ilgili kurumları ile birlikte kurulacak ortak bir et konseyi bünyesinde değerlendirilmeli,İthal etin serbest edilmesi yerine yerli tarım politikalarını profesyonel hale getirerek yerli hayvancılık teşvikine gidilmelidir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?